In: Statistics and Probability
The following are the weights, in decagrams, of 10 packages of grass seed distributed by a certain company: 46.4, 46.1, 45.8, 47.0, 46.1, 45.9, 45.8, 46.9, 45.2, and 46.0. Find a 95% confidence interval for the standard deviation of the weights of all such packages of grass seed distributed by this company, assuming a normal population.
Solution :
Summary statistics:
Column | Variance | n |
---|---|---|
data | 0.28622222 | 10 |
s2 = 0.2822
2L
=
2
/2,df
= 19.023
2R
=
21 -
/2,df = 2.700
The 95% confidence interval for
is,
(n
- 1)s2 /
2
/2
<
<
(n - 1)s2 /
21 -
/2
9
* 0.2822 / 19.023 <
<
9 * 0.2822 / 2.700
0.37 <
< 0.98
(0.37 , 0.98)