Question

In: Accounting

Cortez Company is planning to introduce a new product that will sell for $107 per unit....

Cortez Company is planning to introduce a new product that will sell for $107 per unit. The following manufacturing cost estimates have been made on 20,000 units to be produced the first year: Direct materials $ 800,000 Direct labor 640,000 (= $16 per hour × 40,000 hours) Manufacturing overhead costs have not yet been estimated for the new product, but monthly data on total production and overhead costs for the past 24 months have been analyzed using simple linear regression. The following results were derived from the simple regression and provide the basis for overhead cost estimates for the new product. Simple Regression Analysis Results Dependent variable—Factory overhead costs Independent variable—Direct labor-hours Computed values Intercept $ 110,000 Coefficient on independent variable $ 5.00 Coefficient of correlation .916 R2 .839 Required: a. What percentage of the variation in overhead costs is explained by the independent variable? 83.90% 92.30% 100.70% 75.50% None of the above b. What is the total overhead cost for an estimated activity level of 60,000 direct labor-hours? $410,000 $420,000 $400,000 $430,000 None of the above c. How much is the variable manufacturing cost per unit, using the variable overhead estimated by the regression (assuming that direct materials and direct labor are variable costs)? $82.00 $90.00 $98.00 $74.00 None of the above d. What is the expected contribution margin per unit to be earned during the first year on 20,000 units of the new product? (Assume that all marketing and administrative costs are fixed.) $25.00 $28.00 $30.00 $23.00 None of the above e. What is the manufacturing cost equation implied by these results? Total cost = $640,000 + ($5.00 × Number of units) Total cost = $110,000 + ($107.00 × Number of units) Total cost = $110,000 + ($16.00 × Number of units) None of the above Next Visit question mapQuestion 3 of 5 Total3 of 5

Solutions

Expert Solution


Related Solutions

Cortez Company is planning to introduce a new product that will sell for $106 per unit....
Cortez Company is planning to introduce a new product that will sell for $106 per unit. The following manufacturing cost estimates have been made on 20,000 units to be produced the first year: Direct materials $ 800,000 Direct labor 480,000 (= $16 per hour × 30,000 hours) Manufacturing overhead costs have not yet been estimated for the new product, but monthly data on total production and overhead costs for the past 24 months have been analyzed using simple linear regression....
The management of a firm wants to introduce a new product. The product will sell for...
The management of a firm wants to introduce a new product. The product will sell for $4 a unit and can be produced by either of two scales of operation. In the first, total costs are TC = $4,000 + $2.6Q. In the second scale of operation, total costs are TC = $6,520 + $2.0Q. What is the break-even level of output for each scale of operation? Round your answers to the nearest whole number. The first scale of operation:...
Hereford Company is planning to introduce a new product with an 80 percent learning rate for...
Hereford Company is planning to introduce a new product with an 80 percent learning rate for production for batches of 1,000 units. The variable labor costs are $30 per unit for the first 1,000-unit batch. Each batch requires 100 hours. There are $10,000 in fixed costs not subject to learning. What is the cumulative total time using the incremental unit-time learning curve to produce 2,000 units? Select one: a. 180 b. 100 c. 90 d. 80
Hereford Company is planning to introduce a new product with an 80 percent learning rate for...
Hereford Company is planning to introduce a new product with an 80 percent learning rate for production for batches of 1000 unites. The variable labor costs are $30 per unit for the first 1000-unit batch. Each batch requires 100 hours. There are $10,000 in fixed costs not subject to learning. What is the cumulative total time (labor hours) to produce 2,000 units based on the cumulative average-time learning curve? I know that the answer is 160 hours but I don't...
Huntington Manufacturing manufactures a single product that it will sell for $83 per unit. The company...
Huntington Manufacturing manufactures a single product that it will sell for $83 per unit. The company is looking to project its operating income for its first two years of operations. Cost information for the single unit of its product is as follows: direct material per unit produced $33 Direct labor cost per unit produced $13 Variable manufacturing overhead (MOH) per unit produced $7 Variable operating expenses per unit sold $3 Fixed manufacturing overhead (MOH) for each year is $294,000, while...
Creative Ideas Company has decided to introduce a new product. The new product can be manufactured...
Creative Ideas Company has decided to introduce a new product. The new product can be manufactured by either a capital-intensive method or a labor-intensive method. The manufacturing method will not affect the quality of the product. The estimated manufacturing costs by the two methods are as follows. Capital-Intensive Labor-Intensive Direct materials $6 per unit $6.50 per unit Direct labor $7 per unit $9.00 per unit Variable overhead $3 per unit $5.00 per unit Fixed manufacturing costs $2,877,000 $1,767,000 Creative Ideas’...
Creative Ideas Company has decided to introduce a new product. The new product can be manufactured...
Creative Ideas Company has decided to introduce a new product. The new product can be manufactured by either a capital-intensive method or a labor-intensive method. The manufacturing method will not affect the quality of the product. The estimated manufacturing costs by the two methods are as follows. Capital- Intensive: Direct materials $5 per unit Direct labor $6 per unit Variable overhead $3 per unit Fixed manufacturing costs $2,524,000 Labor- Intensive: Direct materials $5.50 per unit Direct labor $8.00 per unit...
A manufacturing company is evaluating two options for new equipment to introduce a new product to...
A manufacturing company is evaluating two options for new equipment to introduce a new product to its suite of goods. The details for each option are provided below: Option 1 $65,000 for equipment with useful life of 7 years and no salvage value. Maintenance costs are expected to be $2,700 per year and increase by 3% in Year 6 and remain at that rate. Materials in Year 1 are estimated to be $15,000 but remain constant at $10,000 per year...
A manufacturing company is evaluating two options for new equipment to introduce a new product to...
A manufacturing company is evaluating two options for new equipment to introduce a new product to its suite of goods. The details for each option are provided below: Option 1  $65,000 for equipment with useful life of 7 years and no salvage value.  Maintenance costs are expected to be $2,700 per year and increase by 3% in Year 6 and remain at that rate.  Materials in Year 1 are estimated to be $15,000 but remain constant at $10,000 per year...
Why is it dangerous to introduce a new product?
Why is it dangerous to introduce a new product?
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT