In: Chemistry
What is the amount of Na2HPO4 you need to add to a solution of
25mg NaH2PO4 in 100ml water
to obtain a pH=7.95?
m = 25 mg of NaH2PO4
m = ??? mg of Na2HO4
This will form a buffer:
Na2HPO4 ---> 2Na+ and HPO4-2
HPO4-2 <--> H+ and PO4-2
NaH2PO4 -->Na+ and H2PO4-
H2PO4- <--> H+ and HPO4-2
Therefore:
HPO4-2 <--> H+ and PO4-2
H2PO4- <--> H+ and HPO4-2
There is a common ion, a buffer!
Ka = 6.2 × 10−8
pKa = -log(KA)= -log( 6.2 × 10−8) = 7.207
This is best modelled with a buffer equatoin
pH = pKa2 + log(HPO3 /PO4)
If you want pH = 7.95 then
7.95 = 7.21 + log(conjugate-/acid)
0.74 = log(conjugate-/acid)
10^0.74 = conjugate-/acid
5.495 = HPO4- / H2PO4
[HPO4-2] = 5.495*[H2PO4-]
fin concnetration of H2PO4 (25 mg per 100 ml)
MW of NaH2PO4 = 119.98 g/gmol
find moles in 25 mg
mol = mass/MW = (25*10^-3) / (119.98 ) =2.0836*10^-4 moles of NaH2PO4
which will deliver 2.0836*10^-4 moles of H2PO4
M = mol/V
V = 100 ml or 0.1 L
M = (2.0836*10^-4 / (0.1L) = 0.002083
[HPO4-2] = 5.495*[H2PO4-]
[HPO4-2] = 5.495*0.002083 = 0.011449
[HPO4-2] = 0.011449 mol per liter
but we need mass, probably in mg so:
V = 0.1 L
[HPO4-2] = 0.011449
mol = M*V = 0.011449*0.1 = 0.0011449 mol needed
mass = mol*MW
MW of Na2HPO4 = 141.96 g/gmol
mass = mol*MW = 0.0011449 * 141.96 = 0.1625 grams
mass in mg = 0.1625 g *1000 mg/g =162.5 mg are needed
m = 162.5 mg of Na2HPO4