Question

In: Economics

1a) Suppose your company is faced with the following demand curve: QD = 600 – 100...

1a) Suppose your company is faced with the following demand curve: QD = 600 – 100 P. The price elasticity of demand, ED , at a price of $5 equals _____, and the price elasticity of demand, ED, at a price of $1 equals _____

1b) Assume that the demand equation for exercise watches, such as the Fitbit, is QD = 2,200 – 15 P and the supply equation is QS = 15 P – 800. After a favorable study shows that using exercise watches significantly reduces users' weights, quantity demanded increases by 300 at every price. The new equilibrium price will be _____ and the new equilibrium quantity will be ____

1c)In the market for oranges, we observe that the equilibrium price increased and the equilibrium quantity increased. What could have caused this change?

1d)The demand curve for a good is Q = 80 – 0.20 P, where Q is the quantity demanded and P is the price per unit. This good's inverse demand curve is:

Solutions

Expert Solution

Solution:

a) Demand curve: Qd = 600 - 100*P

At P = $5, Qd = 600 - 100*5 = 100 units

At P = $1, Qd = 600 - 100*1 = 500 units

Price elasticity of demand, ed =

From the demand equation, we know that = -100, so

Elasticity at price of $5 = (-100)*(5/100) = -5

Elasticity at price of $1 = (-100)*(1/500) = - 0.2

b) Since, quantity demanded increases by 300 at every price, it simply means a rightward shift in demand curve. So, for new demand function, the intercept increases by 300. New demand function is:

Qd' = Qd + 300

Qd' = 2200 - 15*P + 300 = 2500 - 15*P

Supply curve remains unchanged: Qs = 15*P - 800

New equilibrium: Qd' = Qs

2500 - 15*P = 15*P - 800

(15 + 15)*P = 2500 + 800

30*P = 3300

P = 3300/30 = $110

Equilibrium quantity, Q = 2500 - 15*110 = 850 watches

c) In the orange market, both, equilibrium quantity and equilibrium price increased. So, the change must have been such that both, quantity and price move together. When a supply curve shifts, the price and quantity change in opposite direction. So, it must be a shift in demand curve. The shift must be outward, such that demand increase results in higher equilibrium price and also the higher quantity.

Another reason could be that both supply and demand curve shift, but demand curve must shift outward or rightward and this shift must be higher than the shift in supply curve (in any direction).

d) Good's demand curve: Q = 80 - 0.20*P

Inverse demand curve is simply price expressed in terms of quantity:

Q = 80 - 0.20*P

0.20*P = 80 - Q

P = (80 - Q)/0.20

P = 400 - 5*Q

This is the required inverse demand function.


Related Solutions

3) Suppose the demand curve for a particular product is given by Qd(P) = 600 –...
3) Suppose the demand curve for a particular product is given by Qd(P) = 600 – 20P.  Suppose also that marginal revenue and marginal cost to a monopolist is described by the following two equations.  Suppose price is measured in $/lb and quantity is measured in lbs. MR = 30 – (1/10)Q MC = (1/5)Q a) Determine the profit maximizing quantity, price, total revenue, and consumer surplus in this monopoly market.
1. Suppose the demand for coffee mugs is represented by the following demand curve: Qd =...
1. Suppose the demand for coffee mugs is represented by the following demand curve: Qd = 50 – 2P. Further, suppose that the current price is $5. a. (5 points) What is the current quantity demanded? Show your work. b. (15 points) Calculate the current price elasticity of demand and show all your work. Interpret the number you calculated (I’m looking for more than just “elastic” or “inelastic". c. Suppose when the price of ice cream is $2 there are...
Suppose that the demand for curve is QD = 1000-40P, (where QD is the number of...
Suppose that the demand for curve is QD = 1000-40P, (where QD is the number of gallons of liquor demanded and P is the price per gallon), and the supply curve for liquor is QS =60P (where QS is the number of gallons supplied). For all the questions below, graph and calculate (and label) all intercept, slopes and equilibrium points. a. Compute equilibrium prices and quantities in the absence of the tax. b. In an effort to reduce alcohol consumption,...
Bob’s Board Game café faced the following demand curve: Qd = 280 - 60ln(P) a) Calculate...
Bob’s Board Game café faced the following demand curve: Qd = 280 - 60ln(P) a) Calculate general elasticity (fully simplify and leave no q in your final answer) b) Calculate elasticity at a price of $40 and $80. How would a firm increase revenue at these prices? Why? c) Use elasticity to calculate the price that maximizes revenue.
1.Suppose the demand and supply for milk is described by the following equations: Qd= 600-100P and...
1.Suppose the demand and supply for milk is described by the following equations: Qd= 600-100P and Qs= -150 + 150P, where P is the price of a gallon of milk.a.What is the equilibrium price and quantity?b.Suppose the US government imposes a $1 per gallon milk tax on dairy farmers. What is the new equilibrium price and quantity? How much do consumers now pay? How much do producers now receive? How much tax revenue is raised by the milk tax?c.Based on...
Suppose the market demand for dolls is given by the following equation: Qd = 100 -...
Suppose the market demand for dolls is given by the following equation: Qd = 100 - 1.5xP + 0.6xP(sub) - 0.4xP(comp) + 8xInc, where Qd = number of units (dolls) demanded per period P = price per doll P(sub) = the price of a substitute good P(comp) = the price of a complement good Inc = an index of consumers income At present P = $10, P(sub) = $5, P(comp) = $15, & Inc = 41. As a result the...
Suppose that the demand for a monopolist's product is estimated to be Qd = 100 −...
Suppose that the demand for a monopolist's product is estimated to be Qd = 100 − 2P and its total costs are C = 10Q. a. How does the number of units sold with first-degree price discrimination compare to the number sold if the firm charged its optimal single price? b. How do the profits earned with first-degree price discrimination compare to profits earned if the firm charged its optimal single price? c. How does consumer surplus with first-degree price
Suppose that the demand for a monopolist's product is estimated to be Qd = 100 −...
Suppose that the demand for a monopolist's product is estimated to be Qd = 100 − 2P and its total costs are C(Q) = 10Q. Under first-degree price discrimination, the optimal price(s), number of total units exchanged, profit, and consumer surplus are: Multiple Choice 10 ≤ P ≤ 50; Q = 80, Π = $1,600; CS = $0. 10 ≤ P ≤ 100; Q = 80; Π = $1,600; CS = $1,600. P = $30; Q = 40, Π =...
Suppose the demand curve for a monopolist is QD = 47,000 - 50 P, and the...
Suppose the demand curve for a monopolist is QD = 47,000 - 50 P, and the marginal revenue function is MR = 940 - 0.04Q. The monopolist's Marginal Cost = 40 + 0.02Q and its Total Cost = 250,000 + 40Q + 0.01Q2. a. Find the monopolist's profit-maximizing output and price. b. calculate the monopolist's profit/losses, if any. c. What is the Lerner Index for this industry at the monopolist's profit-maximizing output and price
Suppose the demand curve for beer is given by QD = 50 − 10P and the...
Suppose the demand curve for beer is given by QD = 50 − 10P and the supply curve for beer is given by QS= −10 +20P. Now, the government imposes a price ceiling of $1 in the market for beer. As a result, the producer surplus decreases. Now, a part of the initial producer surplus is part of the deadweight loss and a part of it is transferred to consumers. a) What is the amount of producer surplus that is...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT