In: Finance
FINANCIAL LEVERAGE EFFECTS
The Neal Company wants to estimate next year's return on equity (ROE) under different financial leverage ratios. Neal's total capital is $16 million, it currently uses only common equity, it has no future plans to use preferred stock in its capital structure, and its federal-plus-state tax rate is 40%. The CFO has estimated next year's EBIT for three possible states of the world: $5.8 million with a 0.2 probability, $3 million with a 0.5 probability, and $0.8 million with a 0.3 probability. Calculate Neal's expected ROE, standard deviation, and coefficient of variation for each of the following debt-to-capital ratios. Do not round intermediate calculations. Round your answers to two decimal places at the end of the calculations.
Debt/Capital ratio is 0.
| RÔE = | % | 
| σ = | % | 
| CV = | 
Debt/Capital ratio is 10%, interest rate is 9%.
| RÔE = | % | 
| σ = | % | 
| CV = | 
Debt/Capital ratio is 50%, interest rate is 11%.
| RÔE = | % | 
| σ = | % | 
| CV = | 
Debt/Capital ratio is 60%, interest rate is 14%.
| RÔE = | % | 
| σ = | % | 
| CV = | 
Neal's total capital is $16 million
federal-plus-state tax rate is 40%.
EBIT for three possible states of the world: $5.8 million with a 0.2 probability, $3 million with a 0.5 probability, and $0.8 million with a 0.3 probability
Calculate Neal's expected ROE, standard deviation, and coefficient of variation for each of the following debt-to-capital ratios
1. Debt/Capital ratio is 0.
There is no debt, so interest is nil
| 
 EBIT (million)  | 
 Interest (million)  | 
 EBT (million)  | 
 Tax (million)  | 
 Net income (million)  | 
 Equity (million)  | 
 ROE=Net income / Equity ( R )  | 
 Proba Bility ( p)  | 
 R*P  | 
| 
 $ 5.8  | 
 0  | 
 $ 5.8  | 
 5.8*40% =2.32  | 
 5.8-2.32 =3.48  | 
 $ 16  | 
 3.48/16 =0.2175  | 
 0.2  | 
 0.2175* 0.2 =0.0435  | 
| 
 $ 3  | 
 0  | 
 $ 3  | 
 1.2  | 
 =1.8  | 
 $16  | 
 =0.1125  | 
 0.5  | 
 =0.05625  | 
| 
 $ 0.8  | 
 0  | 
 $ 0.8  | 
 0.32  | 
 =0.48  | 
 $16  | 
 =0.03  | 
 0.3  | 
 =0.009  | 
Expected ROE = Total sum of ( R*P )
Expected ROE = 0.0435 + 0.05625 + 0.009 = 0.10875 = 10.875%
| 
 ROE=Net income / Equity ( R )  | 
 EROE (ER)  | 
 (R-ER)  | 
 (R-ER)2  | 
 (R-ER)2 * ( p)  | 
| 
 =0.2175  | 
 0.10875  | 
 = 0.10875  | 
 =0.01183  | 
 0.002365  | 
| 
 =0.1125  | 
 0.10875  | 
 =0.00375  | 
 =0.000014  | 
 0.000007031  | 
| 
 =0.03  | 
 0.10875  | 
 =-0.07875  | 
 =0.00620  | 
 0.001860468  | 
| 
 Total  | 
 0.00423281  | 
standard deviation (σ) = root off total sum of (R-ER)2 * ( p)
standard deviation (σ) = root off 0.00423281
standard deviation (σ) = 0.065 = 6.5%
coefficient of variation (CV) = standard deviation / Expected ROE
coefficient of variation (CV) = 0.065 / 0.10875 = 0.5977
2. Debt/Capital ratio is 10%, interest rate is 9%..
Debt = 16 * 10% = 1.6 million Equity = 14.40 million
Interest = 1.6 * 9% = 0.144 million
| 
 EBIT (million)  | 
 Interest (million)  | 
 EBT (million)  | 
 Tax (million)  | 
 Net income (million)  | 
 Equity (million)  | 
 ROE=Net income / Equity ( R )  | 
 Proba Bility ( p)  | 
 R*P  | 
| 
 $ 5.8  | 
 0.144  | 
 =5.656  | 
 =2.2624  | 
 =3.3936  | 
 $ 14.4  | 
 =0.23567  | 
 0.2  | 
 =0.04713  | 
| 
 $ 3  | 
 0.144  | 
 $ 2.856  | 
 1.1424  | 
 =1.7136  | 
 $14.4  | 
 =0.119  | 
 0.5  | 
 =0.0595  | 
| 
 $ 0.8  | 
 0.144  | 
 $ 0.656  | 
 0.2624  | 
 =0.3936  | 
 $14.4  | 
 =0.02733  | 
 0.3  | 
 =0.0082  | 
Expected ROE = Total sum of ( R*P )
Expected ROE = 0.04713 + 0.0595+ 0.0082 = 0.1148 = 11.48%
| 
 ROE=Net income / Equity ( R )  | 
 EROE (ER)  | 
 (R-ER)  | 
 (R-ER)2  | 
 (R-ER)2 * ( p)  | 
| 
 =0.23567  | 
 0.1148  | 
 = 0.12084  | 
 =0.014602  | 
 0.0029203  | 
| 
 =0.119  | 
 0.1148  | 
 =0.0042  | 
 =0.000017  | 
 0.00000882  | 
| 
 =0.02733  | 
 0.1148  | 
 =-0.08747  | 
 =0.007651  | 
 0.0022953  | 
| 
 Total  | 
 0.00522442  | 
standard deviation (σ) = root off total sum of (R-ER)2 * ( p)
standard deviation (σ) = root off 0.00522442
standard deviation (σ) = 0.07228 = 7.23%
coefficient of variation (CV) = standard deviation / Expected ROE
coefficient of variation (CV) = 7.23% / 11.48% = 0.63
3. Debt/Capital ratio is 50%, interest rate is 11%..
Debt = 16 * 50% = 8 million Equity = 8 million
Interest = 8 * 11% = 0.88 million
| 
 EBIT (million)  | 
 Interest (million)  | 
 EBT (million)  | 
 Tax (million)  | 
 Net income (million)  | 
 Equity (million)  | 
 ROE=Net income / Equity ( R )  | 
 Proba Bility ( p)  | 
 R*P  | 
| 
 $ 5.8  | 
 0.88  | 
 =4.92  | 
 =1.968  | 
 =2.952  | 
 $ 8  | 
 =0.369  | 
 0.2  | 
 =0.0738  | 
| 
 $ 3  | 
 0.88  | 
 $ 2.12  | 
 0.848  | 
 =1.272  | 
 $ 8  | 
 =0.159  | 
 0.5  | 
 =0.0795  | 
| 
 $ 0.8  | 
 0.88  | 
 $ -0.08  | 
 0.032  | 
 =-0.48  | 
 $ 8  | 
 =-0.006  | 
 0.3  | 
 =-0.0018  | 
Expected ROE = Total sum of ( R*P )
Expected ROE = 0.0738 + 0.0795+ -0.0018 = 0.1515 = 15.15%
| 
 ROE=Net income / Equity ( R )  | 
 EROE (ER)  | 
 (R-ER)  | 
 (R-ER)2  | 
 (R-ER)2 * ( p)  | 
| 
 =0.369  | 
 0.1515  | 
 = 0.2175  | 
 =0.047306  | 
 0.00946125  | 
| 
 =0.159  | 
 0.1515  | 
 =0.0075  | 
 =0.000056  | 
 0.000028125  | 
| 
 =-0.006  | 
 0.1515  | 
 =-0.1575  | 
 =0.024806  | 
 0.007441875  | 
| 
 Total  | 
 0.01693125  | 
standard deviation (σ) = root off total sum of (R-ER)2 * ( p)
standard deviation (σ) = root off 0.01693125
standard deviation (σ) = 0.1301 = 13.01%
coefficient of variation (CV) = standard deviation / Expected ROE
coefficient of variation (CV) = 13.01% / 15.15% = 0.86
4. Debt/Capital ratio is 60%, interest rate is 14%..
Debt = 16 * 60% = 9.6 million Equity = 6.4 million
Interest = 9.6 * 14% = 1.344 million
| 
 EBIT (million)  | 
 Interest (million)  | 
 EBT (million)  | 
 Tax (million)  | 
 Net income (million)  | 
 Equity (million)  | 
 ROE=Net income / Equity ( R )  | 
 Proba Bility ( p)  | 
 R*P  | 
| 
 $ 5.8  | 
 1.344  | 
 $ 4.456  | 
 1.7824  | 
 =2.6736  | 
 $ 6.4  | 
 =0.41775  | 
 0.2  | 
 =0.08355  | 
| 
 $ 3  | 
 1.344  | 
 $ 1.656  | 
 0.6624  | 
 =0.9936  | 
 $6.4  | 
 =0.15525  | 
 0.5  | 
 =0.07762  | 
| 
 $ 0.8  | 
 1.344  | 
 $-0.544  | 
 0.2176  | 
 =-0.3264  | 
 $6.4  | 
 =-0.051  | 
 0.3  | 
 =-0.0153  | 
Expected ROE = Total sum of ( R*P )
Expected ROE = 0.08355 + 0.07762+ -0.0153 = 0.14587 = 14.59%
| 
 ROE=Net income / Equity ( R )  | 
 EROE (ER)  | 
 (R-ER)  | 
 (R-ER)2  | 
 (R-ER)2 * ( p)  | 
| 
 =0.41775  | 
 0.14587  | 
 = 0.27188  | 
 =0.073918  | 
 0.014783746  | 
| 
 =0.15525  | 
 0.14587  | 
 =0.00938  | 
 =0.000088  | 
 0.000043992  | 
| 
 =-0.051  | 
 0.14587  | 
 =-0.19687  | 
 =0.038757  | 
 0.011627338  | 
| 
 Total  | 
 0.026455076  | 
standard deviation (σ) = root off total sum of (R-ER)2 * ( p)
standard deviation (σ) = root off 0.026455076
standard deviation (σ) = 0.16265 = 16.26%
coefficient of variation (CV) = standard deviation / Expected ROE
coefficient of variation (CV) = 16.26% / 14.59% = 1.114