Question

In: Chemistry

a 0.490 g sample of a compound is heated through the successive evolution of the following...

a 0.490 g sample of a compound is heated through the successive evolution of the following gases, all at 1.00atm pressure: 280 ml of h2o vapor at 182ºC, 112ml of ammonia vapor at 273ºC, 0.0225g ofwater at 400ºC and 0.200g of SO3 at 700ºC, At the end of the heating, 0.090 g of FeO remains. Deduce the empirical formula for the compound

Solutions

Expert Solution


Molar volume of all gases at 273K = 22.414L/mol


At 182C, volume of H2O vapor = 0.28L
Molar volume at 273K = 22.414L/mol
At 182C=182+273=455K molar volume = 22.414/273*455 = 37.36 L/mol
moles of H2O vapor = 0.28/37.36 = 0.0075 mol
No of H atoms in H2O vapor = 0.0075*2 = 0.015
No of O atoms in H2O vapor = 0.0075mol

At 273C=273+273=546K, volume of ammonia vapor = 0.112L
Molar volume at 546K = 22.414*546/273=44.828L
moles of NH3 vapor = 0.112/44.828 = 0.0025mol
No of H atoms in NH3 vapor = 0.0025*3 = 0.0075
No of N atoms in NH3 vapor = 0.0025mol

0.0225g ofwater at 400ºC
Molar mass of water = 18gm/mol
moles of H2O = 0.0225/18 = 0.00125mol
No of H atoms in H2O vapor = 0.00125*2 = 0.0025
No of O atoms in H2O vapor = 0.00125mol

0.200g of SO3 at 700ºC
Molar mass of SO3 = 80gm/mol
moles of SO3 = 0.2/80 = 0.0025mol
No of O atoms in SO3 vapor = 0.0025*3 = 0.0075
No of S atoms in SO3 vapor = 0.0025mol

0.090g of FeO remains.
Molar mass of FeO = 56+32=88
moles of FeO = 0.09/88 = 0.001mol
No of Fe atoms in FeO = 0.001mol
No of O atoms in FeO = 0.001mol


Total no of moles of atoms:
Fe = 0.001
O = 0.001+0.0075+0.00125+0.0075=0.01725
H = 0.0025+0.0075+0.015=0.025
N = 0.0025
S = 0.0025

Dividing by smallest no of atoms 0.001
Fe = 0.001/.001 = 1
O = 0.01725/.001 =17.25
H = 0.025/.001=25
N = 0.0025/.001=2.5
S = 0.0025/.001=2.5

Making Integers by multiplying with 4
Fe = 1*4 = 4
O = 17.25*4 = 69
H = 25*4 =100
N = 2.5*4 =10
S = 2.5*4=10

Empirical formula: Fe(4)O(69)H(100)N(10)S(10)


Related Solutions

A 2.540 g sample of an oxide of tin was heated in the air until the...
A 2.540 g sample of an oxide of tin was heated in the air until the mass of the sample no longer changed, and 2.842 g of tin (IV) oxide (SnO2) was obtained as a result of the heating. a) What is the mass percent of tin in SnO2? b) What is the mass of tin in the final sample? c) What was the mass of tin in the original sample? d) What was the mass of oxygen in the...
If a sample of A(g) at 2.10 atm is heated to 500K, what is the pressure...
If a sample of A(g) at 2.10 atm is heated to 500K, what is the pressure of B(g) at equilibrium? 2A(g)--> B(g) Kp=8.74*10^-5 at 500 K
A sample of metal with a mass of 350 g is heated to 100 degrees celcius...
A sample of metal with a mass of 350 g is heated to 100 degrees celcius and dropped into 400 g of water at 21.4 degrees celcius. The temp of the water rises to 28.0 celcius. Assume no heat is lost to the environment. What is the amount of heat gained? What is the specific heat of the metal?
A 8.40-g sample of solid BaCl2·2H2O was heated such that the water turned to steam and...
A 8.40-g sample of solid BaCl2·2H2O was heated such that the water turned to steam and was driven off. Assuming ideal behavior, what volume would that steam occupy at 1.00 atm and 100.0 °C?
A 91.70 g sample of metal was heated in a boiling water bath at 99.4 °C....
A 91.70 g sample of metal was heated in a boiling water bath at 99.4 °C. The hot metal was then placed in a calorimeter, with heat capacity 39 J/K containing 45.0 g of water. Analysis of the thermogram showed the initial temperature to be 21.1°C, the final temperature to be 42.3°C. 4.91 g of LiCl was dissolved in 50.0 mL of water in the same calorimeter as in problem (above) 1. Analysis of the thermogram showed the initial temperature...
A 91.70 g sample of metal was heated in a boiling water bath at 99.4 °C....
A 91.70 g sample of metal was heated in a boiling water bath at 99.4 °C. The hot metal was then placed in a calorimeter, with heat capacity 39 J/K containing 45.0 g of water. Analysis of the thermogram showed the initial temperature to be 21.1°C, the final temperature to be 42.3°C. Calculate Delta T water Calculate Delta T metal Calculate . CsPmetal Calculate M (there's a - above the M.. don't know what that means) metal What is the...
A 9.10-g sample of solid MnCl2·4H2O was heated such that the water turned to steam and...
A 9.10-g sample of solid MnCl2·4H2O was heated such that the water turned to steam and was driven off. Assuming ideal behavior, what volume would that steam occupy at 1.00 atm and 100.0 °C?
A 5.00 g sample of H2O is removed from a freezer and heated from an initial...
A 5.00 g sample of H2O is removed from a freezer and heated from an initial temperature of -5.00 oC through to a final temperature of 102.0 oC. (a) Given the following data, calculate the amount of energy that has to be absorbed by the H2O during the whole process. Freezing point of H2O = 0.00oC; Boiling point of H2O = 100.oC ΔHfusion of H2O = 6.01 kJ mol-1 ΔHevaporation of H2O = 40.7 kJ mol-1 Specific heat capacity of...
A 10.0-g sample of solid NH4Cl is heated in a 5.00-L container to 900.
A 10.0-g sample of solid NH4Cl is heated in a 5.00-L container to 900.
a 0.580 g sample of a compound containing only carbon and hydrogen contains .480 g of...
a 0.580 g sample of a compound containing only carbon and hydrogen contains .480 g of carbon and .100g of hydrogen. At STP 33.6mL of the gas has a mass of .087g. What is the molecular formula for the compound? The answer should be C4H10. Please explain with steps. Thank you.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT