In: Chemistry
For 530.0 mL of a buffer solution that is 0.155 M in CH3CH2NH2 and 0.145 M in CH3CH2NH3Cl, calculate the initial pH and the final pH after adding 0.020 mol of HCl.
V = 530 ml
M = 0.155 CH3CH2NH2
M = 0.145 CH3CH2NH3Cl
a) find pH initial
this is abuffer
its modeled with henderson haselback equation
pOH = pKb + log(HB+ / B)
Kb = 5.0*10^-4
pKb = -log(Kb) =-log(5.0*10^-4)= 3.3
pOH = 3.3 + log(0.145/0.155 )
pOH = 3.27
but we need pH so
pH = 14-pOH = 14-3.27 = 10.73
pH =10.73
b) after 0.02 mol of HCl
We will react base (neutralize it)
CH3CH2NH2 + HCl ---> H2O + CH3CH2NH3Cl
ratio is 1:1 so 1 mol of acid reacts with 1 mol of base to form salt + h2o
The moles before reaction
mol of CH3CH2NH2 = M*V = 0.155*¨0.53 = 0.08215
mol of CH3CH2NH3Cl = M*V = 0.145*0.53 = 0.07685
mol of HCl = 0.02
After reaction:
mol of CH3CH2NH2 =0.08215 - 0.02 = 0.06215
mol of CH3CH2NH3Cl = 0.07685 + 0.02 = 0.09685
mol of HCl = 0.02 - 0.2 = 0
there is no need to recalculate concnetrations since it is the same volume i.e. M = M and n = n since V = V
therefore
pOH = 3.3 + log(0.09685/0.06215 ) = 3.3 + 0.1926 = 3.49
pH =14 -pOH = 14-3.49 = 10.50