In: Operations Management
Chipper dog kennel's estimates an annual consumption of dog food at 2000 lbs. per year. The manager at Chipper dog kennel estimates a fixed cost of placing an order at $10 and holding costs estimates are based on a 15% annual interest rate. The supply company charges $50 per lb. for orders less than 500 lbs., $49 per lb. for orders of 500 or more but fewer than 1000 lbs.; and $48 per lb. for orders of 1000 lbs or more.
A. 75
B. 1000 UNITS; 99620
C. 2 ORDERS
NO. OF ORDERS = DEMAND / EOQ * ORDERING COST = 2000 / 1000 = 2
D. NOT ENOUGH INFORMATION IS PROVIDED FOR THIS PART, WE NEED EITHER THE NUMBER OF WEEKS OR DAYS WE WORK IN ORDER TO CALCULATE THE DAILY DEMAND TO THEN WORK THE TIME BETWEEN ORDERS PROBLEM.
DEMAND = 2000
ORDERING COST = 10
HOLDING COST % = 15 %
EOQ = SQRT(2 * DEMAND * ORDERING COST / HOLDING COST)
ANNUAL HOLDING COST = ADJUSTED EOQ / 2 * HOLDING COST PER UNIT
ANNUAL ORDERING COST = (ANNUAL DEMAND / ADJUSTED EOQ) * ORDERING COST
ANNUAL MATERIAL COST = ANNUAL DEMAND * OFFERED PRICE PER UNIT
TOTAL COST OF INVENTORY = ANNUAL(HOLDING + ORDERING + MATERIAL)
OPTIMAL ORDER QUANTITY = 1000
ASSOCIATED COST = 99620
NO. |
LOWER LIMIT |
UPPER LIMIT |
PER UNIT PRICE |
ADJUSED HOLDING COST |
EOQ |
ADJUSTED QUANTITY |
ANNUAL HOLDING COST |
ANNUAL ORDER COST |
ANNUAL MATERIAL COST |
TOTAL COST OF INVENTORY |
1 |
0 |
499 |
50 |
7.5 |
73 |
73 |
(73 / 2) * 7.5 = 273.75 |
2000 / 73 * 10 = 273.97 |
2000 * 50 = 100000 |
273.75 + 273.97 + 100000 = 100548 |
2 |
500 |
999 |
49 |
7.35 |
74 |
500 |
(500 / 2) * 7.35 = 1837.5 |
2000 / 500 * 10 = 40 |
2000 * 49 = 98000 |
1837.5 + 40 + 98000 = 99878 |
3 |
1000 |
OR MORE |
48 |
7.2 |
75 |
1000 |
(1000 / 2) * 7.2 = 3600 |
2000 / 1000 * 10 = 20 |
2000 * 48 = 96000 |
3600 + 20 + 96000 = 99620 |
A Thumbs Up! would be really helpful for me. If you have any questions, please leave a comment, and I will get back to you as soon as possible.