In: Finance
The Taylors have purchased a $310,000 house. They made an
initial down payment of $30,000 and secured a mortgage with
interest charged at the rate of 7%/year on the unpaid balance.
Interest computations are made at the end of each month. If the
loan is to be amortized over 30 years, what monthly payment will
the Taylors be required to make? (Round your answer to the nearest
cent.)
$
What is their equity (disregarding appreciation) after 5 years? After 10 years? After 20 years? (Round your answers to the nearest cent.)
5 years | $ |
10 years | $ |
20 years | $ |
House price = $ 310,000
Down payment = $ 30,000
Loan amount (present value) = House price – down payment
= $ 310,000 - $ 30,000 = $280,000
Term in year = 30 years
Number of month in 30 years = 30*12 = 360
Annual interest rate = 7%
Monthly interest rate = 7/12 = 0.005833
Present value of Annuity = Annuity * [ 1 - 1/(1+Periodic interest rate)number of periods / Periodic interest rate]
$ 280000 = Annuity * [ 1 - 1/(1+0.005833)360 / 0.005833 ]
$ 280000 = Annuity * 150.3059
Annuity = $280000 / 150.3059 = $ 1862.87
Therefore, the monthly payment on the loan is $1862.87
a)
Equity value after 5 years:
Monthly payment (Annuity) =$1862.87
Time left in years = 25 years (30 –5)
Number of period in 25 years = 25 * 12 = 300
Present value of Annuity = Annuity * [ 1 - 1/(1+Periodic interest rate)number of periods / Periodic interest rate]
= 1862.87 * [ 1 - 1/(1+0.005833)300 / 0.005833 ]
= 1862.87 * 141.4847
= 263581.22
So, the equity after 5 years is $310000 - 263581.22 = 46418.78
b)
Equity value after 10 years:
Monthly payment (Annuity) =$1862.87
Time left in years = 20 years (30 –10)
Number of period in 20 years = 20 * 12 = 240
Present value of Annuity = Annuity * [ 1 - 1/(1+Periodic interest rate)number of periods / Periodic interest rate]
= 1862.87 * [ 1 - 1/(1+0.005833)240 / 0.005833 ]
= 1862.87 * 128.9865
= 240285.08
So, the equity after 10 years is $310000 - 240285.08 = 69714.92
c)
Equity value after 20 years:
Monthly payment (Annuity) =$1862.87
Time left in years = 10 years (30 –20)
Number of period in 10 years = 10 * 12 = 120
Present value of Annuity = Annuity * [ 1 - 1/(1+Periodic interest rate)number of periods / Periodic interest rate]
= 1862.87 * [ 1 - 1/(1+0.005833)120 / 0.005833 ]
= 1862.87 * 86.12788
= 160445.05
So, the equity after 20 years is $310000 - 160445.05 = 149554.95
5 years | $ 46,418.78 |
10 years | $ 69,714.92 |
20 years | $149,554.95 |