In: Statistics and Probability
Amelia wants to estimate what proportion of her community
members favor a tax increase for more local
school funding. She wants her margin of error to be no more than 2%
at the 95% condence level. What is
the smallest sample size required to obtain the desired margin of
error?
(2) Suppose a preliminary poll reveals that 45% of 50 voters
support a presidential candidate. At 95% condence,
how large a sample is needed to obtain a margin of error of 4
percentage points?
Solution :
Given that,
margin of error = E = 0.02
At 95% confidence level
/2
=0.05/ 2= 0.025
Z/2
= Z0.025 = 1.960
sample size = n = (Z
/ 2 / E )2 *
* (1 -
)
= (1.96/0.02)2 * 0.50*0.50
= 2401
sample size = n = 2401
2)
margin of error = E = 0.04
At 95% confidence level
/2
=0.05/ 2= 0.025
Z/2
= Z0.025 = 1.960
sample size = n = (Z
/ 2 / E )2 *
* (1 -
)
= (1.96/0.04)2 * 0.45*0.55
= 594
sample size = n =594