In: Finance
Ellay steel corp. is evaluating two different steel bending machines using its WACC of 7.5%. Machine A costs $320,000, has a three-year life, and has pre-tax operating costs of $83,000 per year. Machine B costs $495,000, has a five-year life, and has pre-tax operating costs of $42,000 per year. Both bending machines are in Class 8 (CCA rate of 20% per year). Recall that Ellay’s tax rate is 35%.
Ellay steel corp. is evaluating two different steel bending machines using its WACC of 7.5%. Machine A costs $320,000, has a three-year life, and has pre-tax operating costs of $83,000 per year. Machine B costs $495,000, has a five-year life, and has pre-tax operating costs of $42,000 per year. Both bending machines are in Class 8 (CCA rate of 20% per year). Recall that Ellay’s tax rate is 35%.
00001. Assume that there is no salvage value for both machines and compute the EAC for each one.
00002. Which one would be chosen by Ellay corp? Why?
EAC = Present value of cash flow / PV of annuity $1 factor discounted
So first calculate Present value of cash flow
Machine A costs $320,000,
Dep = 320000 / 3 = 106666.67
Tax shield = 106666.67 * 20% = 21333
| 
 year  | 
 Operating cost  | 
 Tax benefits  | 
 Add back depreciation tax shield  | 
 Net CF (outflow)  | 
 PV of cash flow @ 7.5%  | 
| 
 1  | 
 83000  | 
 29050  | 
 21333  | 
 75283  | 
 75283*0.9302 =70030.69  | 
| 
 2  | 
 83000  | 
 29050  | 
 21333  | 
 75283  | 
 75283*0.8653 =65145  | 
| 
 3  | 
 83000  | 
 29050  | 
 21333  | 
 75283  | 
 75283*0.805 =60599.85  | 
Total PV of cash flow = 70030.69 + 65145 + 60599.85 =195775.37 + 320000 = 515775.7
PV of annuity due $1 @ 7.5% for 3 period = (1/1+7.5%)3GT =2.6005
EAC = 515775.7 / 2.6005 = 198337
Machine B costs $495,000
Dep = 495000 / 5 = 99000
Tax shield = 99000 * 20% = 19800
Annual cash flow =
Pre tax cost = 42000
Tax benefit = 14700
Dep tax shield = 19800
Net cash flow = - 7500
PV of cash flow = 7500 * ( 1 / 1 + 7.5%)5GT
PV of cash flow = 7500 * 4.046 = 30344
EAC = 30344 + 495000 / 4.046 = 525344 / 4.046
EAC = 129843
Machine B are used for the project, because it has the lowest EAC