Question

In: Operations Management

he Roosevelt Company presently makes 27,000 units of a certain component each year for use on...

he Roosevelt Company presently makes 27,000 units of a certain component each year for use on its production line.  The cost per unit for the component at this level of activity is as follows

Direct materials.................................$4.20

Direct Labor.....................................$12.00

Variable factory overhead................. $5.80

Fixed factory overhead......................$6.50

Roosevelt has received an offer from an outside supplier who is willing to provide 27,000 units of this component at a price of $25 per component.  Assume that if the component is purchased from the outside supplier, $35,100 of annual fixed factory overhead could be avoided and the facilities now being used to make the component could be rented to another company for $64,800 per year. If Roosevelt chooses to buy the component from the outside supplier under these circumstances, how much would annual net income increase or decrease by?

Solutions

Expert Solution

Annual production = 27,000 components

Make Option:

Direct Materials: $4.20 per component

Direct Labor: $12.00 per component

Variable factory overhead: $5.80 per component

Fixed factory overhead: $6.50 per component

Total cost = 4.20 + 12.00 + 5.80 + 6.50 = $28.50 per component

Total cost = per component cost*annual production = 28.50*27000 = $769500

Buy Option:

Purchase price is: $25 per component.

Quantity = 27000

Buy option can avoid the fixed cost by $35,100. Hence the current fixed cost = 175500 – 35100 = $140400

So total cost = purchase price*quantity + overhead

= 25*27000 + 140400

= 675000 + 140400

= $815400

With Buy option, the equipment can be rented to another company for $64,800

Hence the net cost of buying = Cost of purchase – income from rent = 815400 – 64800 = $750600

So,

Net cost of Making = $769500

Net cost of Buying = $750600

So, Profit from Buying Option = cost of making – cost of buying = $18900

Annual net income will increase by $18,900

Answer is: $18,900

.

IF YOU HAVE ANY DOUBT, KINDLY COMMENT. I WOULD LOVE TO HELP YOU!!!

IF YOU LIKE THE ANSWER, PLEASE GIVE AN UP-VOTE OR THUMB UP. THIS WILL ENCOURAGE ME TO ANSWER MORE!!


Related Solutions

X Company currently makes 7,500 units of a component part each year, but is considering buying...
X Company currently makes 7,500 units of a component part each year, but is considering buying it from a supplier for $7.60 each. The current annual cost of making the part is $60,500. The supplier wants X Company to sign a contract for the next five years. If X Company buys the part, it will be able to sell the equipment that it currently uses to make the part for $20,000, but the equipment will have no salvage value at...
X Company currently makes 7,500 units of a component part each year, but is considering buying...
X Company currently makes 7,500 units of a component part each year, but is considering buying it from a supplier for $7.60 each. The current annual cost of making the part is $60,500. The supplier wants X Company to sign a contract for the next five years. If X Company buys the part, it will be able to sell the equipment that it currently uses to make the part for $20,000, but the equipment will have no salvage value at...
Han Products manufactures 27,000 units of part S-6 each year for use on its production line....
Han Products manufactures 27,000 units of part S-6 each year for use on its production line. At this level of activity, the cost per unit for part S-6 is:        Direct materials $ 4.90   Direct labor 6.00   Variable manufacturing overhead 3.50   Fixed manufacturing overhead 12.00   Total cost per part $ 26.40     An outside supplier has offered to sell 27,000 units of part S-6 each year to Han Products for $40.50 per part. If Han Products accepts this offer, the...
Han Products manufactures 27,000 units of part S-6 each year for use on its production line....
Han Products manufactures 27,000 units of part S-6 each year for use on its production line. At this level of activity, the cost per unit for part S-6 is:        Direct materials $ 4.90   Direct labor 6.00   Variable manufacturing overhead 3.50   Fixed manufacturing overhead 12.00   Total cost per part $ 26.40     An outside supplier has offered to sell 27,000 units of part S-6 each year to Han Products for $40.50 per part. If Han Products accepts this offer, the...
Han Products manufactures 27,000 units of part S-6 each year for use on its production line....
Han Products manufactures 27,000 units of part S-6 each year for use on its production line. At this level of activity, the cost per unit for part S-6 is: Direct materials $ 3.50 Direct labor 10.00 Variable manufacturing overhead 2.50 Fixed manufacturing overhead 12.00 Total cost per part $ 28.00 An outside supplier has offered to sell 27,000 units of part S-6 each year to Han Products for $22 per part. If Han Products accepts this offer, the facilities now...
Lindon Company uses 4,000 units of Part X each year as a component in the assembly...
Lindon Company uses 4,000 units of Part X each year as a component in the assembly of one of its products. The company is presently producing Part X internally at a total cost of $54,000 as follows: Direct Materials $11,000 Direct Labor 13,000 Variable Manufacturing Overhead 10,000 Fixed Manufacturing Overhead 20,000 Total Costs $54,000 An outside supplier has offered to provide Part X at a price of $11.50 per unit. If Lindon Company stops producing the part internally, one-fourth of...
Benes Company makes a product that uses component A-25. Currently, Benes makes 5,000 units of the...
Benes Company makes a product that uses component A-25. Currently, Benes makes 5,000 units of the component annually with the following unit manufacturing costs: Benes Company Component A-25 Direct materials $3.30 Direct labor 1.50 Variable overhead 0.75 Fixed overhead 1.40 Total unit cost $6.95 Recently, vendor Arbor Company offered to sell Benes's Component A-25 for $6.30 per unit. 1. From the list below, check all the relevant costs Benes must consider in determining whether or not to accept the offer...
Each year, Burnt Company produces 500,000 units of a component used in vehicle stereos. An outside...
Each year, Burnt Company produces 500,000 units of a component used in vehicle stereos. An outside supplier has offered to supply the part for $1.28. The unit cost is: Direct Materials $0.76 Direct Labor 0.25 Variable Overhead 0.14 Fixed Overhead 2.33 Total Unit Cost $3.48 Part A What are the alternatives for Reinhardt Company? Part B Assume that none of the fixed cost is avoidable. List the relevant cost(s) of internal production and of external purchase. Part C Which alternative...
9. X Company currently buys 10,000 units of a component part each year from a supplier...
9. X Company currently buys 10,000 units of a component part each year from a supplier for $7.10 each but is considering making them instead. Variable costs of making would be $4.90 per unit; additional annual fixed costs would be $6,000. Equipment would have to be purchased for $33,000 and will last for 7 years, at which time it will have a disposal value of $5,000. Assuming a discount rate of 4%, what is the net present value of making...
Kramer Company makes 4,600 units per year of a part called an axial tap for use...
Kramer Company makes 4,600 units per year of a part called an axial tap for use in one of its products. Data concerning the unit production costs of the axial tap follow:        Direct materials $ 41   Direct labor 16   Variable manufacturing overhead 14   Fixed manufacturing overhead 20   Total manufacturing cost per unit $ 91        An outside supplier has offered to sell Kramer Company all of the axial taps it requires. If Kramer Company decided to discontinue making the...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT