In: Physics
6. What is the freezing point of a solution (water) that boils at 105.0oC??
7. The Henry's law constant of helium gas in water at 30oC is 3.7 X 10-4 M/atm and the constant for Nitrogen (N2) at 30oC is 6.0 X10-4 M/atm
a. How many M of helium are dissolved in a solution if it is at 3 atm?
b. How many M of Nitrogen are dissolved in a solution if it is at 75 atm?
8. List the following aqueous solutions in order of decreasing freezing point:
0.04 m glycerine 0.020 m Kbr 0.03 m Phenol
1. use equation for boiling point
elevation
?Tb = Kb x m x i
and this equation for freezing point depression
?Tf = Kf x m x i
Kb = ebullioscopic constant (aka boiling point elevation constant)
for the solvent (water in this case) = 0.512 C/m
Kf = cryoscopic constant (aka freezing point depression constant)
for the solvent. = 1.86 C / m for water
m = molality of the solution = moles solute / kg solvent
i = van't hoff factor = # ions produced in solution / molecule
solvent
got that?... the idea here is m and i are constant for the
solution. the concentration doesn't change. neither does the amount
of ions in solution.
so from the equations above...
?Tb / Kb = m x i = ?Tf / Kf
rearranging
?Tf = ?Tb x Kf / Kb
since the normal boiling point of water = 100C
?Tf = (105.0 C - 100 C) x (1.86 C/m) / (0.512 C/m) = 18.16 C
since the normal freezing point of water = 0C and ?Tf = 18.16C, the
depressed freezing point = -18.1 C
2.
p*K = c;
so for He it's: 3.7*10-4*1.4M = 0.518mmol/l
for N2: .84mmol/l.
3. delta T = kf x m x i
i is the number of ions dissolved in the solution if the solute is
an electrolyte. In this case only KBr is an electrolyte and i =
2
1) delta T = 0.04 x 1.86 =0.0744
2) delta T = 0.020 x 1.86 x 2 = 0.0744
3) delta T = 0.030 x 1.86 = 0.0558