In: Mechanical Engineering
Water flows over a horizontally standing plate. The length of the plate is 1.5 m and its temperature is constant and at 15 ° C. d. The temperature of the water flowing over the plate is 75 ° C and its speed is 0.11 m / sec. According to this, a.) Calculate the speed and temperature boundary layer thickness at the end of the plate. b.) Find the local heat transfer coefficient and heat flux at the end of the plate. c.) Find the average heat transfer coefficient and heat flux at the end of the plate.
The solutiion is shown below
Qfrom here for a given value of
K we can find the value of h
local Heat flux at the end of
plate
q= h/(Tw - T p)
q= 191.04 *K /(75-15)
q= 3.184 K
C) The average heat transfer flux is twice of local heat transfer flux
H= 2*h
H= 2* 191.04 K= 382.08K
and
Q = heat flux= 2*q= 6.368* K