In: Finance
a) Market price of zero coupon bond in three years
Market price of zero coupon bond = Maturity value or face value/(1+r)^n
r= reqd. rate of return or YTM and n= number of years to maturity.
Maturity value = 1000$, r=12%, n=15-3=12 i.e., 12 years to maturity.
Market price at the end of third year= 1000/(1+0.12)^12
=1000/3.90
=$ 256.4
b) Current market price of coupon bond
Bond price= C/(1+i) + C/(1+i)^2 + .......M/(1+i)^n
In this C= Coupon interest, i=discount rate, M=Maturity value and n=no of years to maturity.
Now since semi annual compounding is to be done, C=100*6.5%*6/12=$ 3.25, i= 7*6/12=3.5%, n=3*2=6 and M=$ 100
Note: it is assumed that coupon rate and yield to maturity given in the question is annual rate and not semi annual and that is why coupon and interest rate have been divided by 2.
Bond price= 3.25/(1+0.035) + 3.25/(1+0.0035)^2 + 3.25/(1+0.0035)^3 + 3.25/(1+0.0035)^4 + 3.25/(1+0.0035)^5 + 3.25/(1+0.0035)^6 + 100/(1+0.0035)^6
Bond price= 3.14 + 3.03 + 2.93 + 2.83 + 2.74 + 2.64 + 81.35
= $98.66
Current market price =$98.66