In: Chemistry
(HW5-27)
The amount of energy released by burning a fuel source, measured in energy per mass, is called the fuel value. If all the energy obtained from burning 1.27 pounds of butane (fuel value is 10.85 kcal/g) is used to heat 127.5 kg of water at an initial temperature of 18.7 °C, what is the final temperature?
1.27 pounds of butane is grams is 576 g of butane (obtained from a unit convertor)
since its fuel value is 10.85 kcal/g we
The amount of energy released by burning 576 g of butane will be
10.86kcal/g x 576g = 6255.36 kcal
If this energy is used to heat 127.5 kg of water at an initial temperature of 18.7 oC
The final temperature can be calculated using the formula
Q=mcT
where "Q" is the heat transferred in an exchange, "m" is the
mass of the substance being heated in grams, "c" is its "specific
heat capacity," and "T" is its change
in temperature.
m = 127.5 x 103 g
c= 1cal/g.oC
Q as calculated above is 6255.36 kcal
We will be calculating T in
oC
6255.26 x 103 cal = 127.5 x 103g x 1
cal/g.oC x T
T = 6255.26 x
103 cal/127.5 x 103g x 1
cal/g.oC
T = 49.06
oC
Since T = 49.06
oC and the initial temperature was 18.7 oC.
The final temperature will be
18.7 oC +49.06 oC = 67.76 oC