In: Civil Engineering
a) An earthen irrigation channel is 10km long and it is suggested to have a capacity of 18m3 /s for a flow depth of 1.2m. The cross-section is trapezoidal with a bed width of 10m and side slopes of 4 horizontal to 1 vertical. The bed slope is 1:1,000. What value of n was used in the design? How does this compare with the literature?
b) The channel in a) has floodplains of 250m on the left bank with a scattered brush, and 750m of cultivated land without crops on the right bank. The channel overtops and floods at a depth of 1.5m. What is the flow depth for a flood of 250m3 /s?
Ans a) We know,
Q = (A/N) R2/3 S1/2
where. N = Manning roughness coefficient
A = cross sectional area of channel
R = Hydraulic radius
S = channel bed slope
Area of trapezoidal channel(A) = BD + mD2
Side slope ( m : 1) = 4 : 1 (given)
=> m = 4
=> A = 10(1.2) + 4(1.2)2 = 17.76 m2
Wetted perimeter (P) = B + 2mD (1 + m2)1/2
=> P = 10 + 2(4)(1.2) (17)1/2
= 49.58 m
Hydraulic radius (R) = A/P = 17.76/49.58 = 0.358 m
Putting values,
18 = (17.86/N) (0.358)2/3 (0.001)1/2
=> 17.86 / N = 1129.36
=> N = 0.0158 or 0.016
Literature value of Manning roughness coefficient for earthen channel = 0.018 .So , calculated value is approximately same as give in literature value.
Ans b) Manning roughness for scattered brush = 0.050
Manning roughness for cultivated land with no crops = 0.030
Average value = 0.04
We know , Q = (A/N) R2/3 S1/2
R = A/P = 10d + 4d2/ (10 + 33d)
Putting values,
250 = [(10d + 4d2)/0.04] [10d + 4d2/ (10 + 33d)]2/3 (0.001)1/2
=> 316.22 = (10d + 4d)5/3 / (10 + 33d)
By solving above equation by hit and trial , d = 7.2 m