In: Finance
Joe’s trading company has the following projected financial results for 2013:
• $4,200,000 sales $3,000,000 cost of goods sold
• $600,000 capital (fixed asset) expenditures
• $300,000 owner’s equity
• $200,000 depreciation (same for tax and book purposes)
• $50,000 increase in inventory
• $40,000 decrease in accounts receivable
• $60,000 increase in accounts payable
• $500,000 overhead expenses (excluding Depreciation)
• $ 80,000 interest expense
• 35% effective tax rate.
Please calculate the following a) Joe’s cash flow: _________ b) Joe’s net income for 2013: _________ c) Gross Margin % _________ d) Profit Margin % _________
(a)
Compute the net income for 2013, using the equation as shown below:
Net income = (Sales – Cost of goods sold – Depreciation – Overheads expenses – Interest expenses)*(1 – Tax rate)
= ($4,200,000 - $3,000,000 - $200,000 - $500,000 - $80,000)*(1 – 0.35)
= $273,000
Hence, the net income is $273,000.
Compute the cash flow for 2013, using the equation as shown below:
Cash flow = Net income + Depreciation - Increase in inventory + Decrease in receivables + Increase in payables
= $273,000 + $200,000 - $50,000 + $40,000 + $60,000
= $523,000
Hence, the cash flow for 2013 is $523,000.
(b)
Compute the net income for 2013, using the equation as shown below:
Net income = (Sales – Cost of goods sold – Depreciation – Overheads expenses – Interest expenses)*(1 – Tax rate)
= ($4,200,000 - $3,000,000 - $200,000 - $500,000 - $80,000)*(1 – 0.35)
= $273,000
Hence, the net income is $273,000.
(c)
Compute the gross profit margin, using the equation as shown below:
Gross profit margin = (Sales – Cost of goods sold)/ Net sales
= ($4,200,000 - $3,000,000)/ $4,200,000
= 28.57%
Hence, the gross profit margin is 28.57%.
(d)
Compute the profit margin, using the equation as shown below:
Profit margin = Net profit/ Net sales
= $273,000/ $4,200,000
= 6.50%
Hence, the profit margin is 6.50%.