In: Chemistry
Consider the following reaction:
2NO(g)+O2(g)→2NO2(g)
Estimate ΔG∘ for this reaction at each of the following
temperatures and predict whether or not the reaction will be
spontaneous. (Assume that ΔH∘ and ΔS∘ do not
change too much within the give temperature range.)
A)298 K
B)735 K
C)855 K
A) at 298K
= 2 x 51.2 - (2 x 86.6 + 0)
= -70.8 kJ/mol
Go value negative so
at 298K reaction is spontaneous
B) at 735 K
= 2 x 33.2 - (2 x 90.2 + 0)
= - 114 kJ/mol
= 2 x 240 - (2 x 210.7 + 205)
= -146.4 J/mol
= -114 - 735 x (-146.4 x 10^-3)
= - 6.396 kJ/ mol
Go value negative so
at 735K reaction is spontaneous
C) at 855K
= -114 - 855 x (-146.4 x 10^-3)
= 11.17 kJ/ mol
Go value positivetive
so at 855K reaction is non-spontaneous