In: Accounting
Markus Company’s common stock sold for $2.00 per share at the end of this year. The company paid a common stock dividend of $0.42 per share this year. It also provided the following data excerpts from this year’s financial statements:
| Ending Balance |
Beginning Balance |
|||
| Cash | $ | 30,500 | $ | 46,000 |
| Accounts receivable | $ | 52,000 | $ | 45,000 |
| Inventory | $ | 49,300 | $ | 52,000 |
| Current assets | $ | 131,800 | $ | 143,000 |
| Total assets | $ | 353,000 | $ | 318,200 |
| Current liabilities | $ | 52,500 | $ | 37,500 |
| Total liabilities | $ | 98,000 | $ | 88,200 |
| Common stock, $1 par value | $ | 111,000 | $ | 111,000 |
| Total stockholders’ equity | $ | 255,000 | $ | 230,000 |
| Total liabilities and stockholders’ equity | $ | 353,000 | $ | 318,200 |
| This Year | ||
| Sales (all on account) | $ | 585,000 |
| Cost of goods sold | $ | 339,300 |
| Gross margin | $ | 245,700 |
| Net operating income | $ | 75,500 |
| Interest expense | $ | 4,500 |
| Net income | $ | 49,700 |
Find:
accounts receivable turnover
average collection period
inventory turnover
average sale period
operating period
total asset turnover
times interest earned ratio
| Accounts receivable turnover | 12.06 times |
| Average Collection Period | 30.27 days |
| Inventory Turnover | 6.70 times |
| Average Sales Period | 54.48 days |
| Operating Period | 84.75 days |
| Total Asset turnover ratio | 1.74 times |
| Times interest earned ratio | 16.78 times |
1. Calculation of Accounts receivable turnover
Accounts receivable turnover = Net Sales / Average accounts receivable
Average accounts receivable = ( Beginning Balance + Ending Balance ) / 2
= ( 45000 + 52000 ) / 2 = $ 48500
Net Sales = $ 585000
Accounts receivable turnover = $ 585000 / $ 48500 = 12.06 times
2. Calculation of Average Collection Period
Average Collection Period = 365 days / Accounts receivable turnover
= 365 / 12.06 = 30.27 days
3. Calculation of Inventory Turnover
Inventory Turnover = Cost of Goods Sold / Average Inventory
Cost of Goods Sold = $ 339300
Average Inventory = ( Beginning Inventory + Ending Inventory ) / 2
= ( 52000 + 49300 ) / 2 = $ 50650
Inventory Turnover = $ 339300 / $ 50650 = 6.70 times
4. Calculation of Average Sales Period
Average Sales Period = Days in the year / Inventory Turnover
= 365 days / 6.70 = 54.48 Days
5. Calculation of Operating Period
Operating Period = Average Collection Period + Average Sales Period
= 30.27 + 54.48 = 84.75 Days
6.Calculation of Total Asset turnover ratio
Total Asset turnover ratio = Total Sales / Average Total Assets
Average Total Assets = ( Beginning Assets + Ending Assets ) / 2
= ( 318200 + 353000 ) / 2 = $ 335600
Total Sales = $ 585000
Total Asset turnover ratio = $ 585000 / $ 335600 = 1.74 times
7.Calulation of Times interest earned ratio
Times interest earned ratio = Net Operating Income / Interest Expense
Net Operating Income = $ 75500
Interest Expense = $ 4500
Times interest earned ratio = $ 75500 / $ 4500 = 16.78 times
Kindly give a positive rating if you are satisfied with the answer.