Question

In: Chemistry

A) Calculate the radius of a chromium (Cr) atom, knowing that chromium crystallizes in a body-centred...

A) Calculate the radius of a chromium (Cr) atom, knowing that chromium crystallizes in a body-centred cubic structure and has
a density of 7.14g/cm3?

B) Given that finding the radius of a face centered cubic structure can be found with l2 + l2 = (4r)2, how do you find the radius of a cimple cubic structure?

Thank you if you can help!

Solutions

Expert Solution

Cr-metal = BCC

   a) No of atoms in BCC = 8(corners)*1/8 + 1(center) = 2

   b) mass of Cr atom in the cell = 2*56

           = 112 amu

       ( 1 amu = 1.66*10^-24 grams)

                     = 112*1.66*10^-24

                     = 1.86*10^-22 grams


   c) edge length(a) = x cm

          

       volume of unit cell = a^3

                    
e) density of solid = mass/volume

                7.14 = (1.86*10^-22)/(a^3)

            a = edge length = 2.964*10^-8 cm

   BCC edgelength(a) = sqrt(16/3)*r = 2.964*10^-8

                    r = radius = 1.283*10^-8 cm


B) for simple cubic edgelength(a) = 2r

                r = radius of the atom


Related Solutions

The radius of an atom of an element is 55 pm. What is the edge length of the unit cell if it is body-centred cubic?
The radius of an atom of an element is 55 pm. What is the edge length of the unit cell if it is body-centred cubic (BCC)?
A metal (FW 379.9 g/mol) crystallizes into a body-centered cubic unit cell and has a radius...
A metal (FW 379.9 g/mol) crystallizes into a body-centered cubic unit cell and has a radius of 2.36 angstrom (1 anstrom = 1x10-10 m). What is the density of this metal in g/cm3?
Barium has a density of 3.59 g/cm3 and crystallizes with the body-centered cubic unit cell. Calculate...
Barium has a density of 3.59 g/cm3 and crystallizes with the body-centered cubic unit cell. Calculate the radius of the barium ion.
Chromium is obtained by heating chromium(III) oxide with carbon. Calculate the mass percent of chromium in...
Chromium is obtained by heating chromium(III) oxide with carbon. Calculate the mass percent of chromium in the oxide, and then use this value to calculate the quantity of Cr2O3 required to produce 620. kg of chromium metal.
Calculate the radius of an iridium atom, given that Ir has an FCC crystal structure, a...
Calculate the radius of an iridium atom, given that Ir has an FCC crystal structure, a density of 22.4 g/cm3 , and an atomic weight of 192.2 g/mol and NA = 6.022 x 1023. Do the calculations with 5 significant digits.
Calculate the radius of an iridium atom, given that Ir has an FCC crystal structure, a...
Calculate the radius of an iridium atom, given that Ir has an FCC crystal structure, a density of 22.4 g/cm3 , and an atomic weight of 192.2 g/mol and NA = 6.022 x 1023. Do the calculations by using 4 digits.
Calculate the radius of a copper atom in cm, given that Cu has an FCC crystal...
Calculate the radius of a copper atom in cm, given that Cu has an FCC crystal structure, a density of 8.96 g/cm3, and an atomic weight of 63.55 g/mol. Please show all steps on how to get the answer
1. Vanadium crystallizes in a body-centered cubic lattice, and the length of the edge of a...
1. Vanadium crystallizes in a body-centered cubic lattice, and the length of the edge of a unit cell is 305 pm. what is the density of V? 2. Vanadium crystallizes in a face-centered cubic lattice, and the length of the edge of a unit cell is 305 pm. what is the density of V? 3. Vanadium crystallizes in a single-centered cubic lattice, and the length of the edge of a unit cell is 305 pm. what is the density of...
The atomic radius of an oxygen atom is 73 pm, and the ionic radius of the...
The atomic radius of an oxygen atom is 73 pm, and the ionic radius of the ion O2− is 140 pm. Explain the relative radii by estimating Zeff for each of these species.
An element crystallizes in a body-centered cubic lattice. The edge of the unit cell is 3.28...
An element crystallizes in a body-centered cubic lattice. The edge of the unit cell is 3.28 Å in length, and the density of the crystal is 6.50 g/cm3 . a.) Calculate the atomic weight of the element.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT