Question

In: Chemistry

Determine the pH during the titration of 65.9 mL of 0.410 M hypochlorous acid (Ka =...

Determine the pH during the titration of 65.9 mL of 0.410 M hypochlorous acid (Ka = 3.5×10-8) by 0.410 M NaOHat the following points.

(a) Before the addition of any NaOH-?

(b) After the addition of 16.0 mL of NaOH-?

(c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) -?

(d) At the equivalence point -?

(e) After the addition of 98.9 mL of NaOH-?

Solutions

Expert Solution

a)when 0.0 mL of NaOH is added

HClO dissociates as:

HClO -----> H+ + ClO-

0.41 0 0

0.41-x x x

Ka = [H+][ClO-]/[HClO]

Ka = x*x/(c-x)

Assuming x can be ignored as compared to c

So, above expression becomes

Ka = x*x/(c)

so, x = sqrt (Ka*c)

x = sqrt ((3.5*10^-8)*0.41) = 1.198*10^-4

since c is much greater than x, our assumption is correct

so, x = 1.198*10^-4 M

use:

pH = -log [H+]

= -log (1.198*10^-4)

= 3.9216

Answer:3.92

b)when 16.0 mL of NaOH is added

Given:

M(HClO) = 0.41 M

V(HClO) = 65.9 mL

M(NaOH) = 0.41 M

V(NaOH) = 16 mL

mol(HClO) = M(HClO) * V(HClO)

mol(HClO) = 0.41 M * 65.9 mL = 27.019 mmol

mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)

mol(NaOH) = 0.41 M * 16 mL = 6.56 mmol

We have:

mol(HClO) = 27.019 mmol

mol(NaOH) = 6.56 mmol

6.56 mmol of both will react

excess HClO remaining = 20.459 mmol

Volume of Solution = 65.9 + 16 = 81.9 mL

[HClO] = 20.459 mmol/81.9 mL = 0.2498M

[ClO-] = 6.56/81.9 = 0.0801M

They form acidic buffer

acid is HClO

conjugate base is ClO-

Ka = 3.5*10^-8

pKa = - log (Ka)

= - log(3.5*10^-8)

= 7.456

use:

pH = pKa + log {[conjugate base]/[acid]}

= 7.456+ log {8.01*10^-2/0.2498}

= 6.962

Answer: 6.96

c)

At half equivalence point,

pH = pKa = 7.456

Answer: 7.46

d)

find the volume of NaOH used to reach equivalence point

M(HClO)*V(HClO) =M(NaOH)*V(NaOH)

0.41 M *65.9 mL = 0.41M *V(NaOH)

V(NaOH) = 65.9 mL

Given:

M(HClO) = 0.41 M

V(HClO) = 65.9 mL

M(NaOH) = 0.41 M

V(NaOH) = 65.9 mL

mol(HClO) = M(HClO) * V(HClO)

mol(HClO) = 0.41 M * 65.9 mL = 27.019 mmol

mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)

mol(NaOH) = 0.41 M * 65.9 mL = 27.019 mmol

We have:

mol(HClO) = 27.019 mmol

mol(NaOH) = 27.019 mmol

27.019 mmol of both will react to form ClO- and H2O

ClO- here is strong base

ClO- formed = 27.019 mmol

Volume of Solution = 65.9 + 65.9 = 131.8 mL

Kb of ClO- = Kw/Ka = 1*10^-14/3.5*10^-8 = 2.857*10^-7

concentration ofClO-,c = 27.019 mmol/131.8 mL = 0.205M

ClO- dissociates as

ClO- + H2O -----> HClO + OH-

0.205 0 0

0.205-x x x

Kb = [HClO][OH-]/[ClO-]

Kb = x*x/(c-x)

Assuming x can be ignored as compared to c

So, above expression becomes

Kb = x*x/(c)

so, x = sqrt (Kb*c)

x = sqrt ((2.857*10^-7)*0.205) = 2.42*10^-4

since c is much greater than x, our assumption is correct

so, x = 2.42*10^-4 M

[OH-] = x = 2.42*10^-4 M

use:

pOH = -log [OH-]

= -log (2.42*10^-4)

= 3.6162

use:

PH = 14 - pOH

= 14 - 3.6162

= 10.3838

Answer: 10.38

e)when 98.9 mL of NaOH is added

Given:

M(HClO) = 0.41 M

V(HClO) = 65.9 mL

M(NaOH) = 0.41 M

V(NaOH) = 98.9 mL

mol(HClO) = M(HClO) * V(HClO)

mol(HClO) = 0.41 M * 65.9 mL = 27.019 mmol

mol(NaOH) = M(NaOH) * V(NaOH)

mol(NaOH) = 0.41 M * 98.9 mL = 40.549 mmol

We have:

mol(HClO) = 27.019 mmol

mol(NaOH) = 40.549 mmol

27.019 mmol of both will react

excess NaOH remaining = 13.53 mmol

Volume of Solution = 65.9 + 98.9 = 164.8 mL

[OH-] = 13.53 mmol/164.8 mL = 0.0821 M

use:

pOH = -log [OH-]

= -log (8.21*10^-2)

= 1.0857

use:

PH = 14 - pOH

= 14 - 1.0857

= 12.9143

Answer: 12.91


Related Solutions

Determine the pH during the titration of 66.6 mL of 0.468 M hypochlorous acid (Ka =...
Determine the pH during the titration of 66.6 mL of 0.468 M hypochlorous acid (Ka = 3.5×10-8) by 0.468 M NaOH at the following points. (Assume the titration is done at 25 °C.) (a) Before the addition of any NaOH ? (b) After the addition of 16.0 mL of NaOH ? (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) ? (d) At the equivalence point ? (e) After the addition of 99.9 mL of NaOH ?
Determine the pH during the titration of 24.3 mL of 0.310 M formic acid (Ka =...
Determine the pH during the titration of 24.3 mL of 0.310 M formic acid (Ka = 1.8×10-4) by 0.442 M NaOH at the following points. (a) Before the addition of any NaOH (b) After the addition of 4.20 mL of NaOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 25.6 mL of NaOH
Determine the pH during the titration of 56.0 mL of 0.389 M hydrofluoric acid (Ka =...
Determine the pH during the titration of 56.0 mL of 0.389 M hydrofluoric acid (Ka = 7.2×10-4) by 0.389 M NaOH at the following points. (Assume the titration is done at 25 °C.) (a) Before the addition of any NaOH (b) After the addition of 14.0 mL of NaOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 84.0 mL of NaOH
Determine the pH during the titration of 62.1 mL of 0.445 M benzoic acid (Ka =...
Determine the pH during the titration of 62.1 mL of 0.445 M benzoic acid (Ka = 6.3×10-5) by 0.445 M NaOH at the following points. (Assume the titration is done at 25 °C.) (a) Before the addition of any NaOH (b) After the addition of 15.0 mL of NaOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 93.2 mL of NaOH
Determine the pH during the titration of 22.7 mL of 0.406 M hydrocyanic acid (Ka =...
Determine the pH during the titration of 22.7 mL of 0.406 M hydrocyanic acid (Ka = 4.0×10-10) by 0.492 M KOH at the following points. (a) Before the addition of any KOH (b) After the addition of 4.60 mL of KOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 28.1 mL of KOH
Determine the pH during the titration of 24.3 mL of 0.310 M formic acid (Ka =...
Determine the pH during the titration of 24.3 mL of 0.310 M formic acid (Ka = 1.8×10-4) by 0.442 M NaOH at the following points. (a) Before the addition of any NaOH (b) After the addition of 4.20 mL of NaOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 25.6 mL of NaOH
Determine the pH during the titration of 73.5 mL of 0.429 M acetic acid (Ka =...
Determine the pH during the titration of 73.5 mL of 0.429 M acetic acid (Ka = 1.8×10-5) by 0.429 M KOH at the following points. (Assume the titration is done at 25 °C.) (a) Before the addition of any KOH (b) After the addition of 17.0 mL of KOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 110 mL of KOH
Determine the pH during the titration of 24.8 mL of 0.475 M nitrous acid (Ka =...
Determine the pH during the titration of 24.8 mL of 0.475 M nitrous acid (Ka = 4.5×10-4) by 0.361 M NaOH at the following points. (a) Before the addition of any NaOH __________ (b) After the addition of 8.20 mL of NaOH __________ (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) ________ (d) At the equivalence point __________ (e) After the addition of 48.9 mL of NaOH __________
Determine the pH during the titration of 56.9 mL of 0.385 M hydrofluoric acid (Ka =...
Determine the pH during the titration of 56.9 mL of 0.385 M hydrofluoric acid (Ka = 7.2×10-4) by 0.385 M NaOH at the following points. (a) Before the addition of any NaOH (b) After the addition of 14.0 mL of NaOH (c) At the half-equivalence point (the titration midpoint) (d) At the equivalence point (e) After the addition of 85.4 mL of NaOH
Determine the pH during the titration of 66.6 mL of 0.457 M acetic acid (Ka =...
Determine the pH during the titration of 66.6 mL of 0.457 M acetic acid (Ka = 1.8×10-5) by 0.457 M KOH at the following points. (Assume the titration is done at 25 °C.) a.) Before the addition of any KOH b.)  After the addition of 16.0 mL of KOH c.) At the half-equivalence point (the titration midpoint) d.) At the equivalence point e.) After the addition of 99.9 mL of KOH Thank you!!
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT