In: Chemistry

# For the titration of 50.0 mL of 0.150 M acetic acid with 0.100 M sodium hydroxide,...

For the titration of 50.0 mL of 0.150 M acetic acid with 0.100 M sodium hydroxide, determine the pH when:

(a) 50.0 mL of base has been added.

(b) 75.0 mL of base has been added.

(c) 100.0 mL of base has been added.

## Solutions

##### Expert Solution

moles of acetic acid in 0.15 M of 50ml =0.15*50/1000 =0.0075

moles of sodium hydroxide 50 ml of 0.1M=0.1*50/1000=0.005

the reaction between acetic acid and sodium hydroxide is CH3COOH+NaOH -------->CH3COONa+ H2O

molar ratio of CH3COOH: NaOH= 1:1

actual ratio of CH3COOH: NaOH=0.0075:0.005

excess is CH3COOH and limiting is Sodium hydroxide. All the moles of sodium hydroxide is consumed. moles of sodium acetate formed =0.005, moles of acetic acid remaining =0.0075-0.005 =0.0025

volume after mixing= 50+50=100ml =(100/1000)L =0.1L

concentrations (M): acetic acid = 0.0025/0.1, sodium acetate = 0.005/0.1

since pH= pKa+ log [A-]/[HA]

[HA] is acetic acid and [A-] is sodium acerate

Pka of acetic acid = 4.76, Ka= 10(-4.76)= 1.74*10-5

pH= 4.76+ log (0.005/0.0025)=5.06

2. moles in 75 ml of 0.1M= 0.1*75/1000 = 0.0075 . moles of acetic acid also=0.0075

this is equivalence point, moles of sodium acetate formed =0.0075

volume of solution after mixing = 50+75=125ml= 125/1000L=0.125L

concentration of sodium acetate after mixing = 0.0075/0.125 =0.06 M

CH3COO- + H2O ---------->CH3COOH+ OH-

Kb= [CH3COOH] [H3O+]/[CH3COO-]= 10-14/Ka= 10-14/1.74*10-5= 5.75*10-10

preparing the ICE Table

component                       CH3COO-                                 [OH-]              [CH3COOH]

initial                                   0.06                                           0                           0

change                                 -x                                              x                          x

Equilibrium                        0.06-x                                         x                           x

x2/ (0.06-x)= 5.75*10-10 , when solved using excel, x= 5.87*10-6

pOH= -log [OH-]= -log (5.87*10-6)= 5.23, pOH= 14-pOH= 14-5.23= 8.77

3 moles of NaOH in 100 ml of 0.1M =0.1*100/1000 =0.01moles, moles of acetic acid =0.0075

excess is NaOH and all the acetic acid gets consumed. Moles of NaOH remaining =0.01-0.0075= 0.0025

volume of solution after mixing = 100+50= 150 ml= (150/1000)L, concentration of NaOH remainig =0.0025*1000/150 =0.017 Moles/L

since NaOH is strong base, it ionizes completely. NaOH ------->Na++ OH-

pOH= -log (0.017)= 1.78

pH= 14-1.78=12.22

## Related Solutions

##### For the titration of 40.0 mL of 0.200 M acetic acid with 0.150 M sodium hydroxide,...
For the titration of 40.0 mL of 0.200 M acetic acid with 0.150 M sodium hydroxide, determine the pH when: (a) 40.0 mL of base has been added. (b) 53.3 mL of base has been added. (c) 66.6 mL of base has been added.
##### Sodium hydroxide is used to titrate 50.0 mL of 0.100 M benzoic acid.(Ka6.3 x10-5) What is...
Sodium hydroxide is used to titrate 50.0 mL of 0.100 M benzoic acid.(Ka6.3 x10-5) What is the pH after addition of 10.0mL of 0.200M NaOH?
##### In the titration of 25.00 mL of 0.100 M acetic acid, what is the pH of...
In the titration of 25.00 mL of 0.100 M acetic acid, what is the pH of the resultant solution after the addition of 15.06 mL of 0.100 M of KOH? Assume that the volumes of the solutions are additive. Ka = 1.8x10-5 for acetic acid, CH3COOH.
##### In the titration of 25.00 mL of 0.100 M acetic acid, what is the pH of...
In the titration of 25.00 mL of 0.100 M acetic acid, what is the pH of the resultant solution after the addition of 25.00 mL of 0.100 M KOH? Assume that the volumes of the solutions are additive. Ka = 1.8x10-5 for CH3COOH.
##### Consider the titration of 50.0 mL of a 0.0200 M solution of butanoic acid with 0.100...
Consider the titration of 50.0 mL of a 0.0200 M solution of butanoic acid with 0.100 M NaOH. First, calculate the equivalence point (Ve). Then, calculate the pH at the following points along the titration curve. Assume fractions are exact numbers and ignore activities for all calculations in this problem. A) VNaOH= 0.000 mL B) VNaOH= 1/2Ve C) VNaOH= 4/5Ve D) VNaOH= Ve E) VNaOH= 3/2Ve
##### 50.0 ml of an acetic acid (CH3COOH) of unknown concentration is titrated with 0.100 M NaOH....
50.0 ml of an acetic acid (CH3COOH) of unknown concentration is titrated with 0.100 M NaOH. After 10.0 mL of the base solution has been added, the pH in the titration flask is 5.30. What was the concentration of the original acetic acid solution? (Ka(CH3COOH) = 1.8 x 10-5)
##### 50.0 mL of 10.0 M sodium hydroxide is added to a 1.00 L solution containing 0.100...
50.0 mL of 10.0 M sodium hydroxide is added to a 1.00 L solution containing 0.100 M nickel (II) nitrate, 0.100 M tin (II) nitrate, and 0.100 M zinc nitrate. How many grams of tin (II) hydroxide precipitates from solution.
##### For the titration of 25.0 mL of 0.20 M hydrofluoric acid with 0.20 M sodium hydroxide...
For the titration of 25.0 mL of 0.20 M hydrofluoric acid with 0.20 M sodium hydroxide , determine the volume of based added when pH is a) 2.85 b) 3.15 c)11.89
##### 1. A 100.0-mL sample of 0.500 M sodium hydroxide is titrated with 0.100 M nitric acid....
1. A 100.0-mL sample of 0.500 M sodium hydroxide is titrated with 0.100 M nitric acid. Calculate the pH after 400.0 mL of acid has been added. 2. A 1.0-L buffer solution contains 0.100 mol HCN and 0.100 mol LiCN. The value of Ka for HCN is 4.9 x 10-10. Because the initial amounts of acid and conjugate base are equal, the pH of the buffer is equal to pKa = -log (4.9 x 10-10) = 9.31. Calculate the new...
##### 1) A 100.0-mL sample of 0.500 M sodium hydroxide is titrated with 0.100 M nitric acid....
1) A 100.0-mL sample of 0.500 M sodium hydroxide is titrated with 0.100 M nitric acid. Calculate the pH after 600.0 mL of the acid has been added. 2) A 100.0-mL sample of 0.100 M HCHO2 is titrated with 0.200 M NaOH. Calculate the pH after adding 30.00 mL of the base.