In: Operations Management
The operator of a concession at a downtown location estimates that he will sell 30 bags of circus peanuts during a month. Annual unit carrying cost is 25 percent of unit price and ordering cost is $22 per order. The price schedule for bags of peanuts is: 1 to 199, $1.00 each; 200 to 499, $.96 each; and 500 or more $.88 each. What order size would be most economical?
Note: Please use "sqrt" for square root in equations, such as sqrt(12 * 3 / 5).
DEMAND = 360
ORDERING COST = 22
HOLDING COST % = 25 %
EOQ = SQRT(2 * DEMAND * ORDERING COST / HOLDING COST)
ANNUAL HOLDING COST = ADJUSTED EOQ / 2 * HOLDING COST PER UNIT
ANNUAL ORDERING COST = (ANNUAL DEMAND / ADJUSTED EOQ) * ORDERING COST
ANNUAL MATERIAL COST = ANNUAL DEMAND * OFFERED PRICE PER UNIT
TOTAL COST OF INVENTORY = ANNUAL(HOLDING + ORDERING + MATERIAL)
OPTIMAL ORDER QUANTITY = 500
ASSOCIATED COST = 388
| 
 NO.  | 
 LOWER LIMIT  | 
 UPPER LIMIT  | 
 PER UNIT PRICE  | 
 ADJUSED HOLDING COST  | 
 EOQ  | 
 ADJUSTED QUANTITY  | 
 ANNUAL HOLDING COST  | 
 ANNUAL ORDER COST  | 
 ANNUAL MATERIAL COST  | 
 TOTAL COST OF INVENTORY  | 
| 
 1  | 
 0  | 
 199  | 
 1  | 
 0.25  | 
 252  | 
 199  | 
 (199 / 2) * 0.25 = 24.88  | 
 360 / 199 * 22 = 39.8  | 
 360 * 1 = 360  | 
 24.88 + 39.8 + 360 = 425  | 
| 
 2  | 
 200  | 
 499  | 
 0.96  | 
 0.24  | 
 257  | 
 257  | 
 (257 / 2) * 0.24 = 30.84  | 
 360 / 257 * 22 = 30.82  | 
 360 * 0.96 = 345.6  | 
 30.84 + 30.82 + 345.6 = 407  | 
| 
 3  | 
 500  | 
 OR MORE  | 
 0.88  | 
 0.22  | 
 268  | 
 500  | 
 (500 / 2) * 0.22 = 55  | 
 360 / 500 * 22 = 15.84  | 
 360 * 0.88 = 316.8  | 
 55 + 15.84 + 316.8 = 388  | 
**THE ANNUAL DEMAND SHOULD NOT BE LOWER THAN ORDER QUANTITY BRACKET.
** Leaving a thumbs-up would really help me out. Let me know if you face any problems.