A heat engine made with an ideal gas with f = 5 degrees of freedom has 3 steps. Starting with a volume of 8 liters and a pressure of 1.3 × 10^5 Pa, the gas is compressed adiabatically to a volume of 1 liter and a pressure P2. Next the gas expands at constant pressure back to 8 liters, then the pressure drops at constant volume back to 1.3×10^5 Pa.
Draw the cycle in a P −V diagram.
Calculate the pressure P2.
Calculate the efficiency of the engine.
Calculate the ratio Tmin/Tmax of minimum and maximum temperatures during the cycle and compare the efficiency of this engine to e(Carnot) of a Carnot engine operating with the same value of Tmin/Tmax.
In: Physics
A plank 2.00 cm thick and 14.3 cm wide is firmly attached to the railing of a ship by clamps so that the rest of the board extends 2.00 m horizontally over the sea below. A man of mass 95.3 kg is forced to stand on the very end. If the end of the board drops by 4.90 cm because of the man's weight, find the shear modulus of the wood.
In: Physics
A football is to be thrown by a quarterback to a receiver who is running at a constant velocity of 10.4 m/s directly away from the quarterback, who intends for the ball to be caught a distance of 38.4 m away. At what distance should the receiver be from the quarterback when the ball is released? Assume the football is thrown at an initial angle of 45.0° and that it is caught at the same height at which it is released.
In: Physics
Two identical capacitors are connected in parallel, and each acquires a charge Q0 = 1.12E-6 C when connected to a source of voltage V0 = 2.45 V. The voltage source is disconnected, and a dielectric with constant ? = 2.00 is inserted to fill the space between the plates of one of the capacitors. What is the smaller of the two final capacitor charges? What is the larger of the two final charges? What is the final volatge across the capacitors?
In: Physics
A liquid droplet radiator (LDR) is used to liberate heat from the UT Space StationnamedDOLLYPARTON(Droplets OfLiquid LeaveYielding Particles Alleviating Radiation To Overwhelming Nothingness). The LDR works in the following way. Waste heat generated from daily operation of the space stationistransferred to an oil bath. The bath is ejected into space in droplet form effectively radiating energy into deep space.The droplets are recollected after travelling a distance (L)through spaceand reintroduced to the oil bath.
The average ejected droplet temperature is Ti = 550 [K] and the droplet velocity is v = 0.05 [m/s]. The oil has a density of
p =1000 kg/m^3 ,a specific heat capacity of cp= 2000 J/kg/K and an emissivity of E= 0.92.The average droplet diameter is 500 [\um]. Deep space can be thought of as surroundings with zero temperature (Tsurr= 0 [K]). The LDR is shielded from solar radiation.
The distance between the ejector and collector can be adjusted to optimize the temperature of the droplet when it is recollected. Ideally, the temperature should be Tf = 300 [K] because this is the mean temperature of the station interior. A lower temperature would liberate more energy making the system more efficient but complications with freezing could occur operating below 300 [K]. What ejector–collector separation (L) will yield a droplet recollection temperature of Tf = 300 [K]?
??P? ?? /?? = ???(? ^4 − ?^4????) [ ? /? ]
What is the total internal energy lost per droplet to space?
In: Physics
Two small plastic balls are given equal charges by rubbing them on rabbit fur. When the balls are moved 8.00 meters apart, they have a measured electrostatic force of +7.24 x 10-3 N between them. a. What is the charge on each ball? b. How many electrons did each ball take from the fur? c. What is the electric field at a point in space (Point P) exactly 5.00 meters from both balls. d. What is the electric PE of an electron placed at Point P? e. What is the acceleration of the electron if it is released from that point?
In: Physics
A uniform ladder of length L and mass m leans against a frictionless vertical wall, making an angle of 57° with the horizontal. The coefficient of static friction between the ladder and the ground is 0.42. If your mass is four times that of the ladder, how high can you climb before the ladder begins to slip?
L
In: Physics
Metal sphere A of radius 11.0 cm carries 9.00 μC of charge, and metal sphere B of radius 20.0 cm carries −2.00 μC of charge. If the two spheres are attached by a very long conducting thread, what is the final distribution of charge on the two spheres?
Charge on sphere A (μC)?
Charge on sphere B (μC)?
In: Physics
A particle is uncharged and is thrown vertically upward from ground level with a speed of 23.1 m/s. As a result, it attains a maximum height h. The particle is then given a positive charge +q and reaches the same maximum height h when thrown vertically upward with a speed of 29.3 m/s. The electric potential at the height h exceeds the electric potential at ground level. Finally, the particle is given a negative charge -q. Ignoring air resistance, determine the speed with which the negatively charged particle must be thrown vertically upward, so that it attains exactly the maximum height h. In all three situations, be sure to include the effect of gravity.
In: Physics
A charge of -3.45 nC is placed at the origin of an xy-coordinate system, and a charge of 2.30 nC is placed on the y axis at y= 3.90 cm.
Part A: If a third charge, of 5.00 nC , is now placed at the point x = 2.75 cm , y = 3.90 cm find the x and y components of the total force exerted on this charge by the other two charges.
Part B: Find the magnitude of this force
Part C: Find the direction of this force
In: Physics
4. [4pt]
Choose the correct statements from the following list referring the
possible futures of a Universe that does NOT contain Dark Energy.
(Give ALL correct answers, i.e., B, AC, BCD...)
A) At present the visible matter in the Universe is only about 1
percent of the mass needed to reach the critical density.
B) The critical density is equivalent to only six atoms of hydrogen
in a volume the size of a typical closet (about one cubic
meter).
C) If the density of the Universe is found to be greater than the
critical density, the big bang theory must be incorrect.
D) The critical density is the density needed to cause the Big
Bang.
E) Probably the ultimate fate of the Universe will be to collapse
into a series of large black-holes.
F) If the density of the Universe is less than the critical density
the Universe will eventually collapse into a big crunch.
G) It is possible the Universe has undergone a series of big bangs,
expansions and contractions.
In: Physics
Newton's Law of Gravitational attraction establishes the relationship among mass, distance fo separation and a constant "G". Describe a valid experiment to determine "G".
In: Physics
LAB: The purpose of this experiment is to study the conditions that must be satisfied for a rigid object to be in static equilibrium. This is done by computing the total torque acting on a meter stick by means of weights suspended at specific locations on the ruler.
If a baseball bat (thicker on one side than the other) is cut at the location where it balances, with both side be of equal weight?
Can the meter stick be balanced if a mass is attached on one side only?
In each of the procedures of this experiment, are the forces also balanced?
How do the different masses being balanced show the properties of a lever?
What are the sources of error in this experiment?
If the meter stick is replaced with a metal stick, and the whole experiment is done inside water (e.g. on the floor of a swimming pool), will the same principles apply as they do in ir? Will it matter if the masses are made of different materials (e.g. if the 200 g is made of iron or lead, or wood)?
Why does a tight rope walker carry a long, horizontal bar to keep him balanced?
In: Physics
In: Physics