In: Finance
Budgeting Inventories
For each independent situation below, determine the missing
amounts:
| A | B | C | D | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Beginnning inventory | 13,000 | Answer | 10,000 | Answer | ||
| Produced | 40,000 | 30,000 | Answer | 60,000 | ||
| Available | Answer | Answer | 26,000 | 61,000 | ||
| Sold | 45,000 | 25,000 | Answer | Answer | ||
| Ending inventory | Answer | 10,000 | 3,000 | 5,000 | 
| Particulars | A | B | C | D | 
| Beginning inventory | 13,000 | 5,000 | 10,000 | 1,000 | 
| Produced | 40,000 | 30,000 | 16,000 | 60,000 | 
| Available | 53,000 | 35,000 | 26,000 | 61,000 | 
| Sold | 45,000 | 25,000 | 23,000 | 56,000 | 
| Ending inventory | 8,000 | 10,000 | 3,000 | 5,000 | 
A
Availalbe = Beginning + produced = 13,000+40,000 = 53,000
Ending = Available - sales = 53,000-45,000 = 8,000
B
Available = ending + sales = 10,000+25,000 = 35,000
Beginning = available - produced = 35,000-30,000 = 5,000
C
Produced = available - beginning = 26,000-10,000 = 16,000
Sold= available - ending = 26,000-3,000 = 23,000
D
Sold= available - ending = 61,000 - 5,000 = 56,000
Beginning = available - produced = 61,000-60,000 = 1,000
Please rate the answer.