In: Chemistry
Moles are what we are supposed to be solving based on the information from the table. No other information has been given.
Data Table 1: Analysis of Alka-Seltzer
| 
 Trial 1  | 
 Trial 2  | 
|
| 
 Mass of acetic acid  | 
 5 g  | 
 5 g  | 
| 
 Density of acetic acid  | 
 1.00 g/mL  | 
|
| 
 Concentration of acetic acid  | 
 0.88 M  | 
|
| 
 Mass of Alka-Seltzer  | 
 3.21 g  | 
 3.21 g  | 
| 
 Volume of NaOH, initial  | 
 5 mL  | 
 5 mL  | 
| 
 Volume of NaOH, final  | 
 1.2 mL  | 
 1.8 mL  | 
| 
 Volume of NaOH, total  | 
 6.2 mL  | 
 6.8 mL  | 
| 
 Moles of acetic acid  | 
 0.005456 moles ?  | 
 moles  | 
| 
 Moles of NaOH  | 
 moles  | 
 moles  | 
| 
 Moles of NaHCO3  | 
 moles  | 
 moles  | 
| 
 Moles NaHCO3 / g Alka-Seltzer  | 
 moles  | 
 moles  | 
Data Table 2: Analysis of Tums
| 
 Trial 1  | 
 Trial 2  | 
|
| 
 Mass of acetic acid  | 
 5 g  | 
 5 g  | 
| 
 Density of acetic acid  | 
 1.00 g/mL  | 
|
| 
 Concentration of acetic acid  | 
 0.88 M  | 
|
| 
 Mass of Tums  | 
 1.29 g  | 
 1.29 g  | 
| 
 Volume of NaOH, initial  | 
 5 mL  | 
 5 mL  | 
| 
 Volume of NaOH, final  | 
 2.0 mL  | 
 2.6 mL  | 
| 
 Volume of NaOH, total  | 
 7 mL  | 
 7.6 mL  | 
| 
 Moles of acetic acid  | 
 0.00616 moles  | 
 moles  | 
| 
 Moles of NaOH  | 
 moles  | 
 moles  | 
| 
 Moles of NaHCO3  | 
 moles  | 
 moles  | 
| 
 Moles CaCO3 / g Tums  | 
 moles  | 
 moles  | 
Data Table 3: Analysis of Milk of Magnesia
| 
 Trial 1  | 
 Trial 2  | 
|
| 
 Mass of milk of magnesia  | 
 2.5 g  | 
 2.5 g  | 
| 
 Density of milk of magnesia  | 
 1.14 g/mL  | 
|
| 
 Volume of acetic acid, initial  | 
 5 mL  | 
 5 mL  | 
| 
 Volume of acetic acid, final  | 
 8.2 mL (added)  | 
 7.6 mL (added)  | 
| 
 Volume of acetic acid, total  | 
 13.2 mL  | 
 12.6 mL  | 
| 
 Concentration of acetic acid  | 
 0.88 M  | 
|
| 
 Moles of acetic acid  | 
 moles  | 
 moles  | 
| 
 Moles of Mg(OH)2  | 
 moles  | 
 moles  | 
| 
 Moles Mg(OH)2 / g milk of magnesia  | 
 moles  | 
 moles  | 
Calculations
Data table-1 : Analysis of Alka-seltzer tablet
NaHCO3 + CH3COOH --> CH3COONa + CO2 + H2O
Trial 1,
mass of acetic acid = 5 g
volume of acetic acid = 5 g/1 g/ml = 5 ml = 0.005 L
concentration of acetic acid = 0.88 M
moles of acetic acid = 0.88 M x 0.005 L = 0.0044 mmol
Volume NaOH added = 5 - 1.2 = 3.8 ml = 0.0038 L
missing molar concentration of NaOH in the above data table
For calculation sake we would assume molar concentration of NaOH = 0.5 M
[pl. note molarity of NaOH is assumed and not real value used in experiment. Feed correct value to get right answer]
moles NaOH used = 0.5 M x 0.0038 ml = 0.0019 mol
moles NaHCO3 in tablet = 0.0044 - 0.0019 = 0.0025 mol
moles NaHCO3/g alka-seltzer = 0.0025 mol/3.21 g = 0.0008 mol/g
Data table-2 : Analysis of tums
NaHCO3 + CH3COOH --> CH3COONa + CO2 + H2O
Trial 1,
mass of acetic acid = 5 g
volume of acetic acid = 5 g/1 g/ml = 5 ml = 0.005 L
concentration of acetic acid = 0.88 M
moles of acetic acid = 0.88 M x 0.005 L = 0.0044 mmol
Volume NaOH added = 5 - 2 = 3 ml = 0.003 L
missing molar concentration of NaOH in the above data table
For calculation sake we would assume molar concentration of NaOH = 0.5 M
[pl. note molarity of NaOH is assumed and not real value used in experiment. Feed correct value to get right answer]
moles NaOH used = 0.5 M x 0.003 ml = 0.0015 mol
moles NaHCO3 in tablet = 0.0044 - 0.0015 = 0.0029 mol
moles NaHCO3/g alka-seltzer = 0.0029 mol/1.29 g = 0.00225 mol/g
Data table-3 : Analysis of Milk of Magnesia
Mg(OH)2 + 2CH3COOH ---> (CH3COO)2Mg + 2H2O
Trial 1,
mass of acetic acid = 5 g
volume of acetic acid = 8.2 - 5 = 3.2 ml = 0.0032 L
concentration of acetic acid = 0.88 M
moles of acetic acid = 0.88 M x 0.0032 L = 0.002816 mmol
moles of Mg(OH)2 = 0.002816/2 = 0.001408 mol
moles Mg(OH)2/g milk magnesis = 0.001408 mol/2.5 g = 0.0005632 mol/g