Question

In: Physics

Water falls without splashing at a rate of 0.400 L/s from a height of 3.60 m...

Water falls without splashing at a rate of 0.400 L/s from a height of 3.60 m into a 0.530-kg bucket on a scale. If the bucket is originally empty, what does the scale read 3.40 s after water starts to accumulate in it?

Solutions

Expert Solution

using conservation of energy,

kinetic energy of water = potential energy of water

1/2 mw vw2 = mw g h

vw = 2 g h                                                    { eq.1 }

where, g = 9.8 m/s2

h = water falls from height = 3.60 m

inserting these values in eq.1,

vw = 2 (9.8 m/s2) (3.60 m)

vw = 66.64 m2/s2

vw = 8.4 m/s

Force due to momentum of water being stopped by the bucket will be given as :

Fm = mw vw                                       { eq.2 }

where, mw = mass of water= 0.400 L/s = 0.400 kg/s

inserting the values in eq.2,

Fm = (0.400 kg/s) (8.4 m/s)

Fm = 3.36 N

net weight of the bucket, Wnet = weight of the bucket + weight of water @ 3.40 sec

Wnet = mb g + mw g (3.40 sec)                                     

Wnet = g [mb + mw (3.40 sec)]    { eq.3 }

where, mb = mass of the bucket = 0.530 kg

inserting the values in eq.3,

Wnet = (9.8 m/s2) [(0.530 kg) + (0.400 kg/s) (3.40 sec)]

Wnet = (9.8 m/s2) (1.89 kg)

Wnet = 18.522 N

The scale reading will be given as,   R = Fm + Wnet                                        { eq.4 }

inserting the values in eq.4,

R = (3.36 N) + (18.522 N)

R = 21.882 N


Related Solutions

A) A body falls on the ground from a height of 10 m and rebounds to...
A) A body falls on the ground from a height of 10 m and rebounds to a height of 2.5 m. Calculate the percentage loss of kinetic energy of the body during its collision with the ground. B) A bomb explodes into two fragments of masses 3.0 kg and 1.0 kg. The total kinetic energy of the fragment is 6x10^4 joule. calculate the kinetic energy of the bigger fragment, and the momentum of the smaller fragment.
Suppose the water at the top of Niagara Falls has a horizontal speed of 1.20 m/s...
Suppose the water at the top of Niagara Falls has a horizontal speed of 1.20 m/s just before it cascades over the edge of the falls. At what vertical distance below the edge does the velocity vector of the water point downward at a 47.3 ° angle below the horizontal?
a ball is thrown up onto a roof, landing 3.60 s later at height h =...
a ball is thrown up onto a roof, landing 3.60 s later at height h = 25.0 m above the release level. The ball's path just before landing is angled at ? = 64.0?with the roof. (a) Find the horizontal distance d it travels. (Hint: One way is to reverse the motion, as if it is on a video.) What are the (b) magnitude and (c) angle (relative to the horizontal) of the ball's initial velocity?
a ball is thrown up onto a roof, landing 3.60 s later at height h =...
a ball is thrown up onto a roof, landing 3.60 s later at height h = 25.0 m above the release level. The ball's path just before landing is angled at ? = 64.0?with the roof. (a) Find the horizontal distance d it travels. (Hint: One way is to reverse the motion, as if it is on a video.) What are the (b) magnitude and (c) angle (relative to the horizontal) of the ball's initial velocity?
A projectile is launched straight up at 55.5 m/s from a height of 71 m, at...
A projectile is launched straight up at 55.5 m/s from a height of 71 m, at the edge of a sheer cliff. The projectile falls just missing the cliff and hitting the ground below. (a) Find the maximum height of the projectile above the point of firing. m (b) Find the time it takes to hit the ground at the base of the cliff. s (c) Find its velocity at impact. m/s
A ball was tossed from a height of 1.20 m, initial velocity of 13.0 m/s at...
A ball was tossed from a height of 1.20 m, initial velocity of 13.0 m/s at an angle 26.0° above the horizontal. The ball hits the ground at a horizontal distance of 20.0 m from the launch point. Use 10.0 N/kg for g. a) Find in m/s the magnitude of the velocity of the ball when it is at the top most position of its trajectory b) Find in m/s2 the magnitude of the acceleration of the ball when it...
An object falls from a height h from rest. If it travels a fraction of the...
An object falls from a height h from rest. If it travels a fraction of the total height of 0.5833 in the last 1.00 s, find the time of its fall. Find the height of its fall
To prepare a 0.400 M NaCl solution, add _______ of NaCl and enough water to form...
To prepare a 0.400 M NaCl solution, add _______ of NaCl and enough water to form a solution with a volume of _______ in a volumetric flask. answer is 5.84 g, 250 mL
The trajectory of a rock thrown from a height with an initial speed of 19.7 m/s...
The trajectory of a rock thrown from a height with an initial speed of 19.7 m/s is shown in the figure below. Evaluate the magnitude of the gravitational field at the surface of the planet. The planet has no atmosphere.
River water between Back Falls and Angel Falls contains 0.0769 mg Al3+ per L and has...
River water between Back Falls and Angel Falls contains 0.0769 mg Al3+ per L and has a pH of 8.20. Total carbonates are 0.005 mol L-1 . (a) [5 marks] Calculate the concentrations of HCO3 - (aq) and CO3 2- (aq) (in mol L-1 ). For H2CO3(aq), the hydrolysis constants are Ka1 = 4.45 × 10-7 and Ka1 = 4.69 × 10-11 (b) [5 marks] Calculate the alkalinity
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT