In: Accounting
HiTech Products manufactures three types of CD players, Cheap, Econo, and Deluxe. HiTech uses activity-base product costing system. The company has identified five activities and the related cost drivers for each activity.
Activity Budgeted Costs Cost Driver
Material Handling 225,000 # of Parts
Material Insertion 2,475,000 # of Parts
Automate Machinery 840,000 Machine Hours
Finishing 170,000 Labor Hours
Packaging 170,000 Orders Shipped
Total indirect Manufacturing 3,880,000
costs
Following info pertains to each product line of CD players for next year
Cheap Econo Deluxe
Units to be produced 10,000 5,000 2,000
Orders to be shipped 1,000 500 200
# of parts per unit 10 15 25
Machine hours per unit 1 3 5
Labor hours per unit 2 2 2
Can you explain the calculations to each answer?
1 we will find total cost drivers
cheap | eckono | deluxe | Total cost driver | |
material handling #number of parts | 100000[10per unit*10000units] | 75000[ 15 per unit*5000units] | 50000[25 per unit*2000units] | 225000 parts |
material insertion #number parts | ----do---- parts | |||
automate machinery # machine hours | 10000[1*10000units] | 15000[3machine hours*5000units] | 10000[5*2000units] | 35000 machine hours |
finishing labor hours #labor hours | 20000[2*10000] | 10000[2*5000units] | 4000[2*2000units] | 34000 labor hours |
packaging #orders shipped | 1000 | 500 | 200 | 1700 orders |
1.material handling activity
= total cost/total cost driver
=225000/225000 [ as calculated above]
=$1
2. 840000/35000 machine hours
=24$ per machine hours
3.170000/34000
=5$ per labor hours
4.cheap unit cost
material handling #number of parts | 100000$[$1*100000parts] | |||
material insertion #number parts | $1100000[$2475000/225000parts]*100000parts] | |||
automate machinery # machine hours | 240000$[$24*10000machine hours] | |||
finishing labor hours #labor hours | 100000$[$5*20000labor hours] | |||
packaging #orders shipped | 100000$[$170000/1700]*1000orders | |||
Total cost allocated to cheap | $1,640,000 | |||
unit produced | 10000 | |||
per unit cost [1,640,000/10000] | 164$ per unit |