In: Statistics and Probability
Job Interviews: In a Harris poll of 514 human resource professionals, 463 human resource professionals said the appearance of a job applicant is the most important for a good first impression. Use a 95% confidence level to construct a population percentage.
Solution :
Given that,
n = 514
x = 463
Point estimate = sample proportion =
= x / n = 463/514=0.901
At 95% confidence level the z is ,
Z/2
= Z0.025 = 1.96 ( Using z table )
Margin of error = E = Z/2 *
(((
* (1 -
)) / n)
= 0.0258
A 95% confidence interval for population proportion p is ,
0.901-0.0258 < p < 0.901+0.0258
0.8752< p < 0.9268
The 95% confidence interval for the population proportion p is : 0.8752, 0.9268