[A], M [B], M Δ [C]/ Δ t (initial) M/s
0.215 0.150 5.81 x 10–4
0.215 0.300 1.16 x 10–3
0.430 0.150 2.32 x 10–3
Given the initial rate data for the reaction A + B ? C, determine the rate expression for the reaction.
Please show steps and explain please
In: Chemistry
van der Waals Cycles For all cycles in this section, assume that you have exactly 1.000 moles of gas and that the cycle is run reversibly. The known state parameters for the cycle will be given as the reduced temperature Tr T=Tc and reduced pressure Pr P=Pc, where Tc and Pc are the critical temperature and pressure of your assigned diatomic molecule. Assume the gas is a diatomic van der Waals gas. 1. You have a Carnot cycle that begins with an adiabatic expansion from an initial state dened by a temperature of Tr = 1:75 and a pressure of Pr = 2:00 to a pressure of Pr = 1:75. The system then undergoes an isothermal expansion to a pressure of Pr = 1:25, followed by an adiabatic compression and then an isothermal compression back to the initial state. Calculate w, q, ΔU, ΔS, ΔSsur, ΔH, ΔA and ΔG for each step in the cycle and for the total cycle.
In: Chemistry
Consider a CSTR used to carry out a reversible isomerization reaction (A↔B) where both the forward and reverse reactions are first-order. Feed is pure A and the reaction is assumed to be elementary. CPa =1255 J/moleºK CPb = 1172 J/moleºK kf = 8.83 x 104 e –6290/T sec-1 kr = 4.17 x 1015 e –14947/T sec-1 where T is in degrees Kelvin (a) Is the reaction exothermic or endothermic? What is the standard enthalpy change for the reaction? (b) What is the equilibrium fraction conversion at 340ºK? (c) What conversion is achieved if t = 480 sec and the reactor temperature is 340ºK? (d) For t = 480 sec, sketch the curve of fraction conversion versus reactor temperature over the range 320 to 370ºK. (e) Derive the equation for the curve describing the energy balance on the CSTR for adiabatic operation. Substitute variables into this expression to obtain a relation between X, Tinlet , and Toutlet. (f) In order to maximize production of B when t = 480 sec, what inlet temperature should be specified?
In: Chemistry
A single crystal of a metal is oriented for a tensile test such
that its slip plane normal makes an angle of 64.2° with the tensile
axis. Three possible slip directions make angles of 30°, 48°, and
78° with the same tensile axis.
(a) Which of these three slip directions is most favored?
(b) If plastic deformation begins at a tensile stress of 1.6 MPa (232.1 psi), determine the critical resolved shear stress for this metal
In: Chemistry
± Pressure-Based versus Concentration-Based Equilibrium Constants
Part A.) For the reaction
3A(g)+3B(g)⇌C(g)
Kc = 67.6 at a temperature of 287 ∘C .
Calculate the value of Kp.
Part B.) For the reaction
X(g)+3Y(g)⇌3Z(g)
Kp = 1.65×10−2 at a temperature of 209 ∘C .
Calculate the value of Kc.
In: Chemistry
these solutions (2-5) will each be in their own 50 mL volumetric flask.
assigned pH for buffer system: 4.75
acid/base pair to use: acetic acid and sodium acetate
| concentration of acetic acid | amount of acid to add | concentration of sodium acetate | amount of base to add | |
|---|---|---|---|---|
| unit | molarity | g or mL (circle one) | molarity | g or mL (circle one) |
|
solution 2 |
0.05 | 0.5 | ||
| solution 3 | 0.10 | 0.5 | ||
| solution 4 | 0.50 | 0.05 | ||
| solution 5 | 0.50 | 0.10 |
Sample calculation for acid (solution 2-5):
Sample calculation for base (solution 2-5):
You will prepare 4 different 50 mL solutions from the table above. Once you have the calculated amount of acid (g or mL) and base (g or mL) in the correct flask, what should you do to finish preparing each solution? Describe the steps you will take to make this solution.
Finally, transfer each solution to a container for storage.
In: Chemistry
What is the concentration of each of the following solutions? (a) The molality of a solution prepared by dissolving 25.0 g of H2SO4 in 1.30 L of water (b) The mole fraction of each component of a solution prepared by dissolving 2.25 g of nicotine, C10H14N2, in 80.0 g of CH2Cl2
In: Chemistry
Consider a buffer solution that contains 0.25 M C6H4(CO2H)(CO2K) and 0.15 M C6H4(CO2K)2. pKa(C6H4(CO2H)CO2-)=5.41.
1. Calculate its pH
2. Calculate the change in pH if 0.140 g of solid NaOH is added to 190 mL of this solution.
3. If the acceptable buffer range of the solution is ±0.10 pH units, calculate how many moles of H3O+ can be neutralized by 250 mL of the initial buffer.
In: Chemistry
The hydrolysis of table sugar (sucrose) occurs by the following overall reaction sucrose + water → glucose + fructose and is first order in sucrose concentration with a rate constant of 3.50 × 10⁻³ min⁻¹. If a 0.500 M solution of sucrose is allowed to react for 345 min, what will be the average rate of production of glucose over that period of time in units of M/min?
In: Chemistry
A) What is the pH of a solution created by combining 1.28 mole of HOBr and 0.52 mole NaOH in a 1.00L solution? Ka HOBr = 2.5 x 10-9
B) What is the pH of a buffer made by combining 0.62 moles HOBr with 0.88 moles NaOBr in a 100.00mL solution? Ka HOBr = 2.5 x 10-9
In: Chemistry
Part A
Write the anode and cathode reactions that cause the corrosion of iron metal to aqueous iron (II).
Express your answer as a chemical equation. Identify all of the phases in your answer.
|
|
|||
| anode reaction: |
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Express your answer as a chemical equation. Identify all of the phases in your answer.
|
|
|||
| cathode reaction: |
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Write the balanced half-reactions involved in the air oxidation of Fe2+(aq) to Fe2O3?3H2O.
Express your answer as a chemical equation. Identify all of the phases in your answer.
|
||||||
| oxidation reaction: | ||||||
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
Express your answer as a chemical equation. Identify all of the phases in your answer.
|
|
|||
| reduction reaction: |
SubmitMy AnswersGive Up
In: Chemistry
In: Chemistry
In: Chemistry
a) I found this data when comparing 5 different reactions, using various concentrations
When S2O8] remains constant (0.0400M):
Reaction 1 and 2: The [I-] concentration doubles from 0.0400M to 0.0800M, while the rate and relative rate triple at 4.31e-6M/s to 1.32e-5M/s and 2.00 to 6.14
Reaction 2 and 3: The [I-] concentration quadruples from 0.0200M to 0.0800M, while the rate and relative rate multiply by 6 from 2.15e-6M/s to 1.32e-5M/s and 1.0 to 6.14
Does this prove that the [I-] concentration is proportional to the rate in a fashion of 3/2, 2/3 or another ratio?
b) Using this data, In the rate law
rate=k[I-]n[S2O82-]m
what is the value of n?
In: Chemistry
how many grams of sodium bromide are there in 55.0mL of a 1.90M
aqueous solution? please answer as soon as possible and show work
thank you
In: Chemistry