In: Accounting
1, The cost of making 14 tables is $2,000. The cost of making 22 tables is $2,640. What is the cost per table?
Write a linear equation that tells you the total cost, C , of making x tables: C =
What is the total cost of making 17 tables? $
2, The cost of making 14 chairs is $1,090. The cost of making 26 chairs is $1,570.
What is the cost per chair?
Write a linear equation that tells you the total cost, C , of making x chairs: C =
If your total cost is $2,610, how many chairs did you make?
3,
First of all find variable cost and fixed cost
Variable cost per unit=change in cost /change in quantity=($2000-2640)/(14-22)=$80 per table
Now $80×14 tables=$1,120=variable cost
Fixed cost=$2000-1120=$880
Again $80×22 tables=$1760=variable cost
Fixed cost=$2640-1760=$880
Fixed cost should remain same.
Now linear equation
Total cost includes both variable and fixed cost.
So,
C= X × Variable cost + Fixed cost
Where C= Total cost
X= Units of output i.e. number of tables
Therefore in this case c=X ×80 +880
Now total cost of making 17 tables
Using above equation
C=17×80+880= $2,240
Now calculation for chairs.
Here also similar method as done for table is followed.
First of all find fixed cost and variable cost
Variable cost per unit=change in cost/change in quantity
($1090-1570)/(14-26)=$40 per chair
Now, $40×14 chairs=$560 variable cost
Fixed cost=1090-560=$530
Again,
$40×26chairs=$1040=variable cost
Fixed cost=$1570-1040=$530
Fixed cost should remain same
Now linear equation
C=X × variable cost+Fixed cost
Where c=total cost
X=number of chairs
Therefore , C=X × 40 +530 in this case
Using above equation
2610= X ×40+ 530
X=(2610-530)/40
X=52 chairs