In: Statistics and Probability
You work at an auto insurance company. The national office sends your office a report that states that the average auto accident insurance claim is $1,200, and the population stan- dard deviation is $250. You take a sample of 20 claims filed through your office and find a mean of $1,450. Use the 0.1 level of significance and determine if your claims are higher than the national average. Use the five-step procedure to answer the question and include the p-value.
Solution :
Given that,
Population standard deviation =
= 250
Sample size = n = 20
This is a two tailed test.
The null and alternative hypothesis is,
The test statistics,
= ( 1450 - 1200 ) / ( 250 /
20 )
= 4.472
Critical value of the significance level is α = 0.1, and the critical value for a two-tailed test is
Since it is observed that |Z| = 4.472 >
= 1.64 it is then concluded that the null hypothesis is
rejected.
P- Value = 2*P(Z > z )
= 2*(1 - P(Z< 4.472))
= 2* ( 1 - 1)
= 0
The p-value is p = 0, and since p = 0 < 0.1 , it is concluded that the null hypothesis is rejected.
Conclusion :
It is concluded that the null hypothesis Ho is rejected. Therefore, there is enough evidence to claim that the population
mean μ is different than 1200, at the 0.1 significance level.