In: Statistics and Probability
Assume that a sample is used to estimate a population proportion p. Find the 98% confidence interval for a sample of size 337 with 165 successes. Enter your answer as a tri-linear inequality using decimals (not percents) accurate to three decimal places.
______ <p< ________
Solution :
Given that,
n = 337
x = 165
Point estimate = sample proportion =
= x / n = 165/337=0.490
At 98% confidence level the z is ,
Z/2
= Z0.01 = 2.326 ( Using z table )
Margin of error = E = Z
/ 2 *(
((
* (1 -
)) / n)
= 2.326 (((0.490*0.510)
/ 337)
= 0.063
A 98% confidence interval for population proportion p is ,
0.490-0.063 < p <0.490+ 0.063
0.427< p < 0.553