In: Statistics and Probability
The grades of 5 randomly selected students in Engineering Statistics are shown below. Construct a 95% two-sided confidence interval for the true mean of student grades?
Students |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Grades |
95 |
85 |
65 |
75 |
80 |
Solution:
Given a sample of size n = 5
95,85,65,75,80
Using this, first we find sample mean()
and sample standard deviation(s).
Use calculator.
s = 11.180339887499
Note that, Population standard deviation()
is unknown. So we use t distribution.
Our aim is to construct 95% confidence interval.
Also, d.f = n - 1 = 5 - 1 = 4
( use t table or t calculator to find this value..)
The margin of error is given by
= 2.776 * (11.180339887499 /
5)
= 13.88
Now , confidence interval for mean()
is given by:
Required 95% confidence interval is (66.12 , 93.88)