In: Accounting
Ignite Products is a
price−taker.
The company produces large spools of electrical wire in a highly competitive market; thus, it uses target pricing. The current market price of the electric wire is
$700
per unit. The company has
$3,100,000
in average assets, and the desired profit is a return of
9%
on assets. Assume all products produced are sold. The company provides the following information:
| 
 Sales volume  | 
 110,000  | 
 units per year  | 
| 
 Variable costs  | 
 $660  | 
 per unit  | 
| 
 Fixed costs  | 
 $12,000,000  | 
 per year  | 
If fixed costs cannot be reduced, how much reduction in variable costs will be needed to achieve the desired target?
A.
$12,000,000
B.
$7,879,000
C.
$279,000
D. 72,600,000
2)
Psari's, a company that sells fishing nets, provides the following information about its product:
| 
 Targeted operating income  | 
 $60,000  | 
| 
 Sales price per unit  | 
 6.00  | 
| 
 Variable cost per unit  | 
 1.50  | 
| 
 Total fixed costs  | 
 105,000  | 
What is the contribution margin ratio? (Round any intermediate calculations and your final answer to two decimal places.)
A.
100%
B.
25%
C.
75%
D.
125%
1) The correct answer is (B) $7,879,000
Explanation:
It is given that,
Selling price of electric wires = $700 per unit
Sales volume = 110,000 units
Total sales = 110,000 × $700 = $77,000,000
Variable cost = $660 per unit
Actual variable cost = 110,000 × $660 = $72,600,000
Fixed cost = $12,000,000
Desired profit = 9% on assets = $3,1 00,000 × 9% = $279,000
Using Cost- Volume- Profit equations we can find out the variable cost to earn the desired profit.
Contribution to get desired profit = Fixed cost + Desired
Profit
= $12,000,000 + $279,000 = $12,279,000
Contribution = Sales - Variable cost
Therefore, Variable cost = Sales - Contribution
= $77,000,000 - $12,279,000 = $64,721,000
Actual variable cost = $72,600,000
Variable cost to get desired profit = $64,721,000
Variable cost to be reduced = $72,600,000 - $64,721,000 = $7,879,000
2) The correct answer is (C) 75%.
Explanation:
It is given that,
Targeted operating income = $60,000
Sales price per unit= $6.00
Variable cost per unit = $1.50
Total fixed costs = $105,000
Contribution margin ratio = Selling price - Variable cost /
Selling price
= (6.00 - 1.50)/ 6
= 4.5/6 = 0.75 = 75%