In: Chemistry
Given that the vapor pressure of water is 17.54 Torr at 20 degrees celcius, calculate the vapor pressure lowering of aqueous solutions that are 1.70 m in (a) sucrose C12H22O11 and (b) Aluminum Chloride. Assume 100% dissosiation for electrolytes.
hello !!
given that the solution is 1.7 molal
this means 1.7 moles of solute is dissolved in 1000 g of water
for sucrose
moles of solute ;Nb = 1.7 moles
moles of H2O ;Na= 1000g/18 g/mol= 55.55 moles
Now calculate molefraction of solvent water
Xa= Na/Na+Nb = 5.55mols/[5.55moles + 1.7 moles] = 0.97 ***
Use this data while solving
A)
Use Raoult's law pressure of solution
p(solution) = mole fraction of solvent*p(solvent)
=0.97 * 17.54 torr = 17.02 torr
lowering of vapor pressure= Vapor pressure of solvent- vapor
pressure of solution
DeltaP = 17.54 torr - 17.02 torr = 0.52 Torr
****************
B) AlCl3 ionize completely to give 4 ions in water
AlCl3 ---> Al3+ + 3Cl-
So vant hoff factor i = 4
This number has to be considered while calculating mole fraction of
solvent
since Nb= 4*1.7 moles
[i was equal to 1 in the case of sucrose since it was a non
electrolyte
but here AlCl3 is an electrolyte hence we have to consider i value
which
depends on number of ions]
molefraction of solvent water
Xa=[ Na/(Na+(Nb*i)] = 55.55mols/[55.55moles + 1.7*4 moles] =0.89
mole
p(solution) = mole fraction of solvent*p(solvent)
p(soln) = 0.89*17.54 =15.62 torr
lowering of vapor pressure deltaP = Vapor pressure of solvent- vapor pressure of solution
delta P = 17.54 torr-15.62 torr = 1.92 torr
************
THank you .hope it is helpful