Question

In: Chemistry

Find the concentration of Hg22 in 0.10 M KI saturated with Hg2I2. Include activity coefficients in...

Find the concentration of Hg22 in 0.10 M KI saturated with Hg2I2. Include activity coefficients in your solubility-product expression. The Ksp of Hg2I2 is 4.6× 10–29.

Solutions

Expert Solution

the mecuryiodide will dissolve and dissociate as:
Hg₂I₂(s) -> Hg₂²*(aq) + 2 I⁻(aq)

the solubility product and activity are related as
Ksp = a_Hg₂²*∙ ( a_I⁻ }²
Given ; Ksp = 4.6×10⁻²⁹

we know that that the activity of an ion in an electrolyte solution = activity coefficient X concentration
Ksp = γ_Hg₂²* ∙ [Hg₂²*] ∙ (γ_I⁻)² ∙[I⁻]²

Now ionic strength is
I = (1/2) ∙ ∑ c_i ∙ (z_i)²
(with c_i ion concentration, z_i charge of the ion)

we can neglect the amount of dissolved mercury iodide, So the ionic strength is determined by the dissolved potassium iodide.
I = (1/2) X ( [K+]∙(+1)² + [I⁻]∙(-1)²) = (1/2) X( 0.1M X1 + 0.1M X1 ) = 0.1 M

As we have weak electrolyte we can use Debye Huckel equation
log₁₀(γ_i) = - A ∙ (z_i)² ∙√I / (1 + B∙a∙√I)

For water at 298K
A = 0.51 (in √(L/mol) )
B = 3.29 ( √(L/mol)∙nm⁻¹ )

The parameter a is the effective ionic diameter, and constant for chemicals
a_I⁻ = 300 pm = 0.3 nm
a_Hg₂²* = 400 pm = 0.4 nm

So the acidity of an iodide is:
γ_I⁻ = 10^{ - A X (z_I⁻)² X√I / (1 + BXa_I⁻X√I) }
= 10^{ - 0.51 X (-1)² X√0.1 / (1 + 3.29X0.3X√01) }
= 0.7535
and the activity of mercury ions is
γ_Hg₂²* = 10^{ - A ∙ (z_Hg₂²+)² X √I / (1 + B Xa_Hg₂²+X√I) }
= 10^{ - 0.51 X (+2)² X√0.1 / (1 + 3.29 X 0.4 X √01) }
= 0.3503

According to solubility product equation the concentration of mercury (I) ions is given by:
[Hg₂²*] = Ksp / ( γ_Hg₂²* ∙(γ_I⁻)² ∙[I⁻]² )

the raise of iodide ion concentration due to saturation of the solution with Hg₂I₂ may be ignored, that means
[I⁻] = 0.1 M

Hence,
[Hg₂²+] = 4.6×10⁻²⁹ / ( 0.3503 ∙ (0.7535)² ∙ (0.1)² ) = 2. 31×10⁻²⁶ M


Related Solutions

Find the concentration of Hg22+ in 0.0050 M KI saturated with Hg2I2. Include actiivity coefficients in...
Find the concentration of Hg22+ in 0.0050 M KI saturated with Hg2I2. Include actiivity coefficients in your solubility-product ecpression. The Ksp of Hg2I2 is 4.6x10^-29.
Find the concentration of I– in 0.050 M AgNO3 saturated with AgI. Include activity coefficients in...
Find the concentration of I– in 0.050 M AgNO3 saturated with AgI. Include activity coefficients in your solubility-product expression. The Ksp of AgI is 8.3× 10–17. A table of activity coefficients at various ionic strengths can be found here.
Including activity coefficients, find the [Hg22+] in saturated Hg2Br2 in (a) water, (b) 0.00100 M KNO3,...
Including activity coefficients, find the [Hg22+] in saturated Hg2Br2 in (a) water, (b) 0.00100 M KNO3, and (c) 0.00100 M KBr
Including activity coefficients, find the [IO3-] in saturated Ba(IO3)2 in (a) water, (b) 0.050 M NaOH,...
Including activity coefficients, find the [IO3-] in saturated Ba(IO3)2 in (a) water, (b) 0.050 M NaOH, and (c) 0.050 M Ba(OH)2.
A solution containing 0.10 M Zn2+ and 0.10 M Fe2+ is saturated with H2S (i.e. 0.10...
A solution containing 0.10 M Zn2+ and 0.10 M Fe2+ is saturated with H2S (i.e. 0.10 M H2S). (a) What must the H+ concentration be to separate these ions by selectively precipitating ZnS? Note: ZnS has Ksp=1.2x10-23; FeS has Ksp=3.7x10-19. (b) What is the smallest concentration of Zn2+ that can be achieved without precipitating any of the Fe2+ as FeS?
Use activity coefficients to find the concentration of hydrogen ions in a solution of 75.0 mM...
Use activity coefficients to find the concentration of hydrogen ions in a solution of 75.0 mM butanoic acid (C3H7COOH) and 0.05 M NaCl. The ionization constant of butanoic acid is Ka = 1.52 × 10-5. Take the size of C3H7COO– to be 500 pm. What is the pH of this solution? Include activity coefficients in your calculation. What is the fraction of dissociation of butanoic acid in this solution?
Calculate [ Hg22+ ] in saturated solutions of Hg2Br2 in: a. 0.100 M KNO3 b. 0.001...
Calculate [ Hg22+ ] in saturated solutions of Hg2Br2 in: a. 0.100 M KNO3 b. 0.001 M KBr Note: Ksp for Hg2Br2 = 1.2 ⨯ 10-18​
26. A solution of 0.075 M CoBr2 is saturated with H2S ( [H2S] = 0.10 M)....
26. A solution of 0.075 M CoBr2 is saturated with H2S ( [H2S] = 0.10 M). What is the minimum pH at which CoS ( Ksp = 5.9 x 10 -21) will precipitate? Ka1 =8.9 x 10 -8 & Ka2 = 1.2 x 10 -13 for H2S and Ksp for CoS = 5.9 x 10 -21
26. A solution of 0.075 M CoBr2 is saturated with H2S ( [H2S] = 0.10 M)....
26. A solution of 0.075 M CoBr2 is saturated with H2S ( [H2S] = 0.10 M). What is the minimum pH at which CoS ( Ksp = 5.9 x 10 -21) will precipitate? Ka1 =8.9 x 10 -8 & Ka2 = 1.2 x 10 -13 for H2S Ksp for CoS = 5.9 x 10 -21
write equations needed to find the solubility of sr(oh)2. include the activity coefficients where appropriate. (b)...
write equations needed to find the solubility of sr(oh)2. include the activity coefficients where appropriate. (b) then neglect activity coefficients and compute the solubility of sr(OH)2 in g/l
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT