In: Chemistry
A 1.90 mol sample of
N2 gas is confined in a
45.9 liter container at 21.5
°C.
If the amount of gas is decreased to
0.950 mol, holding the volume and temperature
constant, the pressure will decreasebecause:
Choose all that apply.
With fewer molecules in the container, the molecules have lower average speeds.
With fewer molecules per unit volume, the molecules hit the walls of the container less often.
With lower average speeds, on average the molecules hit the walls of the container with less force.
As the average speed increases, the number of molecule-wall collisions decreases.
None of the Above
A 1.52 mol sample of Xe gas is
confined in a 37.8 liter container at
29.7 °C.
If 1.52 mol of He gas is added
holding the volume and temperature constant, the average
molecular speed of the total system will
not enough information to answer the question
remain the same
decrease
increase
A mixture of methane and carbon dioxide gases, at a total pressure of 950 mm Hg, contains 3.04 grams of methane and5.24 grams of carbon dioxide. What is the partial pressure of each gas in the mixture?
PCH4 = mm
Hg
PCO2 = mm Hg
A mixture of carbon dioxide and xenon gases contains carbon dioxide at a partial pressure of 428 mm Hg and xenon at a partial pressure of 560 mm Hg. What is the mole fraction of each gas in the mixture?
XCO2 =
XXe =
A mixture of methane and carbon dioxide gases, in a 6.92 L flask at 69 °C, contains 4.57 grams of methane and 7.87grams of carbon dioxide. The partial pressure of carbon dioxide in the flask is atm and the total pressure in the flask is atm.
A mixture of carbon dioxide and xenon gases is maintained in a 8.28 L flask at a pressure of 4.00 atm and a temperature of 65 °C. If the gas mixture contains 22.8 grams of carbon dioxide, the number of grams of xenon in the mixture is g.
1) A 1.90 mol sample of N2 gas is confined in a 45.9
liter container at 21.5 °C.
If the amount of gas is decreased to 0.950 mol, holding the volume
and temperature constant, the pressure will
decreasebecause:
Choose all that apply.
With fewer molecules in the container, the molecules have lower average speeds. FALSE --> Temperature is same
With fewer molecules per unit volume, the molecules hit the walls of the container less often. TRUE
With lower average speeds, on average the molecules hit the walls of the container with less force. FALSE --> average speed is the same due to temperature
As the average speed increases, the number of molecule-wall collisions decreases. FALSE
None of the Above FALSE
2) A 1.52 mol sample of Xe gas is confined in a 37.8
liter container at 29.7 °C.
If 1.52 mol of He gas is added holding the volume and temperature
constant, the average molecular speed of the total system
will
not enough information to answer the question FALSE
remain the same TRUE, speed is dependant of temperature. We are speaking of AVERAGE speed!
decrease FALSE
increase FALSE
3) A mixture of methane and carbon dioxide gases, at a total pressure of 950 mm Hg, contains 3.04 grams of methane and5.24 grams of carbon dioxide. What is the partial pressure of each gas in the mixture?
PCH4 = mm Hg
PCO2 = mm Hg
Convert to moles -->
MW CO2 = 44 g/gmol
MW CH4 = 16 g/gmol
Calculate moles with Moles = Mass/MW
Mol CO2 = 5.24/44 = 0.119
Mol CH4 = 3.04/16 = 0.19
Total mol = 0.119 + 0.19 = 0.309
Fractions --> mol i / total mol
X CO2 = 0.119/0.309 = 0.385
X CH4 = 0.19/0.309 = 0.615
Partial Pressure --> Pi = Xi*PT
P CO2 = X CO2 * 950 mm Hg = 0.385*950 = 366 mmHG
P CH4 = X CH4 * 950 mm Hg = 0.615*950 = 584 mm HG
4) A mixture of carbon dioxide and xenon gases contains carbon dioxide at a partial pressure of 428 mm Hg and xenon at a partial pressure of 560 mm Hg. What is the mole fraction of each gas in the mixture?
XCO2 =
XXe =
Total Pressure = Pi+Py = 428 + 560 = 988 mm HG
Fraction = Pi/PT
XCO2 = 428/988 = 0.433
XXe = 560/988 = 0.566
5) A mixture of methane and carbon dioxide gases, in a 6.92 L flask at 69 °C, contains 4.57 grams of methane and 7.87grams of carbon dioxide. The partial pressure of carbon dioxide in the flask is atm and the total pressure in the flask is atm.
PV = nRT
P = nRT/V = n*0.082*(69+273)/6.92 = 4.05*n
n = nCO2 + nCH4
MW CH4 = 16
MW CO2 = 44
Calculate amount of moles
mol CH4 = mass/MW = 4.57/16 = 0.286
mol CO2 = mass/MW = 7.87/44 = 0.178
Total Mol =0.286 + 0.178 = 0.464
RECALL
P = nRT/V = n*0.082*(69+273)/6.92 = 4.05*n
Calculate Partial pressure for each
P CH4 = 4.05*0.286 = 1.16 atm
P CO2 = 4.05*0.464 = 1.879 atm
6 ) A mixture of carbon dioxide and xenon gases is maintained in a 8.28 L flask at a pressure of 4.00 atm and a temperature of 65 °C. If the gas mixture contains 22.8 grams of carbon dioxide, the number of grams of xenon in the mixture is g.
PV = nRT
CO2 + Xe
V = 8.28 L
P = 4 atm
T = 65 + 273 = 338 K
mass CO2 = 22.8 grams
MW CO2 = 44
Mol CO2 = 22.8/44 = 0.518 mol CO2
PV = nRT
n = PV/RT = 4*8.28/(0.082*338) = 1.195 mol (total mol)
since nt = nco2 + nxe
nt = 0.518 + nxe = 1.195
1.195-0.518 = 0.67 mol of Xenon
Sinc e MW Xe = 131.3 g/gmol
Mass Xe = Mol Xe * MW XE = 0.67*131.3 = 87.97 g of XE
Mass Xe = 87.97 g