In: Accounting
As a recently hired MBA intern, you are working in a consulting capacity to provide an analysis for Al Dente's Italian Restaurant. A financial income Statement is presented below: Sales $2,698,000 Cost of sales (all variable) $1,557,563 Gross Margin $1,140,438 Operating expenses: Variable $277,975 Fixed $213,675 Total operating expenses: $491,650 Administative expenses (all fixed) $564,375 Net operating income $84,413 This income statement presents the sales, expenses and pre-tax operating income for a local eating facility. At Al Dente, the average meal cost for lunches and dinners are $20 and $40 respectively. Al Dente serves both lunch and dinner 300 days per year and serves twice as many lunches as dinners. As the MBA intern you are to prepare a managerial accounting focused report to the owners of Al Dente's Italian Restaurant, to include the following:
2. Compute the break-even volume of the number of lunches and dinners. Assume that the CM% for each meal category is the same as the average CM% as calculated in #1. Hint: To solve a break even sales mix, use the horizontal formula:
Net operating income = ($Sales – $Variable costs) – $fixed costs
Net operating income = $CM – $fixed costs
At Breakeven, NOI = $0
Therefore, $CM = $ Fixed costs
Now solve for the unit $CM for each item. Let X be the number of dinners, 2X the number of lunches. $CM is the combined total of the $CM for dinners, and the $CM for lunches.
Let the present sales of lunches be 2Y units and dinners be Y units
Hence, 2Y x 20 + Y x 40 = 2,698,000
40Y + 40Y = 2,698,000
80Y = 2,698,000
Y = 67,450
Present sale of dinners = 67,450
Present sale of lunches = 67,450 x 2
= 134,900
Total of lunches and dinners = 67,450 + 134,900
= 202,350
Present variable costs = Cost of goods sold + Variable operating costs
= 1,557,563 + 277,975
= $1,835,538
Variable cost per lunch/dinner = Present variable costs/Total of lunches and dinners
= 1,835,538/202,350
= $9.07
Contribution margin per unit = Selling price per unit - Variable cost per unit
Contribution margin per lunch = 20 - 9.07
= $10.93
Contribution margin per dinner = 40 - 9.07
= $30.93
Let X be the number of dinners, 2X the number of lunches at the break even level.
At the break even level, Contribution margin is equal to fixed costs.
Total fixed costs = Fixed operating expenses + Administrative expenses
= 213,675 + 564,375
= $778,050
Total contribution = 10.93 x 2X + 30.93 x X
= 21.86X + 30.93X
= 52.79X
Hence, 52.79X = 778,050
X = 14,739
Hence, number of dinners at break even = 14,739
Number of lunches at break even = 14,739 x 2
= 29,477
Exact answers may slightly differ due to rounding off.