Question

In: Economics

Suppose there are only two goods in the economy, apples and oranges, and the market basket...

Suppose there are only two goods in the economy, apples and oranges, and the market basket used to complete the CPI is 8 apples and 4 oranges. Assume the base year is 2018 and suppose you have the following information about prices: January 1, 2018: Price for an apple= $1 Price for an orange= $1 January 1, 2019: Price for an apple= $1.02 Price for an orange= $1.08 Consider an individual receives a fixed income of $36 on January 1st, 2018 and used this to buy 24 apples and 12 oranges.

1. Suppose their income is indexed to the CPI. How much will they receive on January 1, 2019?

2. Since oranges are relatively more costly than apples on January 1, 019, the fixed income recipient may decide to consume more apples. Suppose they choose to consume 30 apples. How many oranges will they consume?

3. Are they happier with the 2018 allocation or the 2019 allocation? Explain.

Solutions

Expert Solution

1. Consumer Price Index or CPI meaures the change in price level of a consumption bundle that is relevant for households

CPI = (cost of consumption bundle in 2019/ cost of bundle in 2018) * 100

Cost of bundle in 2019 = cost of apples * 8 apples + cost of oranges * 4 oranges= 1.02 (8) + 1.08 (4) = 12.48

Cost of the bundle in 2018 = cost of apples * 8 apples + cost of oranges * 4 apples= 1* 8 apples + 1 * 4 apples = 8 + 4 = 12

(Multiplied cost of apple and orange by 8 and 4 respectively as it is given in the question that CPI is computed using this exact no of apples and oranges)

CPI = (12.48/ 12) * 100 = 1.04 * 100 = 104

Next, we need to find the CPI adjusted income of 2019.

In base year 2018, CPI = 100 and income = $36

In current year 2019, CPI = 106, what is the equivalent income of $36 in 2019?

We can find it by setting up a ratio like this

X / 36 = 104 / 100

X = (104 / 100) * 36 = 37.44

Hence the inflation adjusted income is $37.44

2. Fixed income consumer, income = $36

No of apples = 30

Income =( Price of apple * quantity of apples ) + (price of orange * quanity of orange)

36 = ( 1.02 * 30 ) + ( 1.08 * y) = 30.6 + 1.08y

5.4 = 1.08y

y = 3

Hence, 3 oranges are consumed under the new prices.

3. A consumer with fixed income is likely to be happier with the 2018 allocation than 2019 allocation.

In 2018, they could consume total of (24 + 12) = 36 fruits, but in 2019, they could consume only ( 30 + 3) = 33 fruits. Thus the consumer is left worse off in 2019 allocation.


Related Solutions

In a simple economy, people consume only two goods: food and clothing. The market basket of...
In a simple economy, people consume only two goods: food and clothing. The market basket of goods used to compute the CPI has 65 units of food and 22 units of clothing. Food Clothing Last year’s price $ 4 $ 16 This year’s price $ 8 $ 19 a) What are the percentage increases in the price of food? ____________ b) What are the percentage increases in the price of clothing? ____________ c) What is the percentage increase in the...
Suppose the base year is 2005, and the only goods in the economy are apples and...
Suppose the base year is 2005, and the only goods in the economy are apples and bananas. In 2005 both apples and bananas cost $1, and 100 apples and 100 bananas are produced. In 2006, apples cost $20 and bananas cost $5, and 50 apples and 200 bananas are produced. What is nominal GDP in 2005?                      What is real GDP in 2005?                              What is the GDP deflator in 2005?                 In 2006?               In 2006?               In 2006?...
Consider an economy that produces only three types of fruit: apples, oranges & bananas. In the...
Consider an economy that produces only three types of fruit: apples, oranges & bananas. In the base year the production & price data are as follows: Fruit      Quantity    Price Apples 3000 Unit Rs. 2 per unit Bananas 6000 Unit Rs. 3 per unit Oranges 8000 Unit Rs. 4 per unit In the current year the production & price data are as follows: Fruit     Quantity    Price Apples 4000 Unit Rs. 3 per unit Bananas 14,000      Unit...
2.  Suppose that a hypothetical “consumer market basket” consists only of goods B and C, in the...
2.  Suppose that a hypothetical “consumer market basket” consists only of goods B and C, in the quantities:  B = 10 and C = 5.   Use 2018 as a base year (i.e., 2018 = 100).                                                                    Year 2017      Year 2018     Year 2019 Quantity of Good A                                            3                      4                     5 Price of Good A                                                 $9                  $10                $11 Quantity of Good B                                          10                    10                   10 Price of Good B                                                 $2                    $4                   $6 Quantity of Good C                                            2                      4                      6 Price of Good C                                                 $5                    $6                    $7 e.  If an individual’s nominal income rises 50% from 2018 to 2019, what is the growth rate of their real...
Suppose there is a basket containing one apple and two oranges. A student randomly pick one...
Suppose there is a basket containing one apple and two oranges. A student randomly pick one fruit from the basket until the first time the apple is picked. (Sampling with replacement) (a) What is the sample space for this experiment? What is the probability that the student pick the apple after i tosses? (b) What is the expected number of times the students need to pick the apple? (c) Let E be the event that the first time an apple...
Country of Fruitland can produce either apples or oranges. Annual output and market prices of apples...
Country of Fruitland can produce either apples or oranges. Annual output and market prices of apples and oranges for the respective years are given in table below. Let 2017 be the base year. Suppose a representative consumer buys 10 apples and 20 oranges in a year. Year Price of Apples Quantity of Apples Price of Oranges Quantity of Oranges 2017 $ 2 40 $ 5 50 2018 $ 3 50 $ 6 60 2019 $ 4 60 $ 7 70...
ountry of Fruitland can produce either apples or oranges. Annual output and market prices of apples...
ountry of Fruitland can produce either apples or oranges. Annual output and market prices of apples and oranges for the respective years are given in table below. Let 2017 be the base year. Suppose a representative consumer buys 10 apples and 20 oranges in a year. Year Price of Apples Quantity of Apples Price of Oranges Quantity of Oranges 2017 $ 2 40 $ 5 50 2018 $ 3 50 $ 6 60 2019 $ 4 60 $ 7 70...
Apples & Oranges Inc. is trying to become more efficient in shipping goods. It is experimenting...
Apples & Oranges Inc. is trying to become more efficient in shipping goods. It is experimenting with two new shipping procedure initiatives aimed at achieving this strategic objective. The company has provided the following data regarding the two procedures after one month of implementation: Shipping Procedure A Shipping Procedure B Number of shipping errors 102    126 Hours from ordered to shipped 16.3    19.2 Shipping time (hours from shipped to delivered) 6.7    9.5 Pounds of goods shipped 900,000...
Suppose five bananas and seven oranges are placed in a fruit basket. A. Suppose three fruits...
Suppose five bananas and seven oranges are placed in a fruit basket. A. Suppose three fruits are chosen with replacement, sketch a tree diagram that shows all possible outcomes. B. If three fruits are chosen at random with replacement find the probability that at least one banana is drawn. C. If all three of the chosen foods are the same type what is the probability they’re all are bananas. Suppose five bananas and seven oranges are placed in a fruit...
Consider a simple economy that produces two goods: pens and oranges. The following table shows the...
Consider a simple economy that produces two goods: pens and oranges. The following table shows the prices and quantities of the goods over a three-year period. Year Pens Oranges Price Quantity Price Quantity (Dollars per pen) (Number of pens) (Dollars per orange) (Number of oranges) 2017 1 120 2 190 2018 2 160 4 200 2019 3 130 4 195 Use the information from the preceding table to fill in the following table. Year Nominal GDP Real GDP GDP Deflator...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT