In: Accounting
Q1) Pennell Company gathered the following information for the year ended December 31, 2014:
|
Fixed costs: |
|
|
Manufacturing |
$300,000 |
|
Marketing |
100,000 |
|
Administrative |
50,000 |
|
Variable costs: |
|
|
Manufacturing |
$230,000 |
|
Marketing |
90,000 |
|
Administrative |
100,000 |
During the year, Pennell produced and sold 70,000 units of product at a sale price of $15.00 per unit. There was no beginning inventory of product on January 1, 2014.
Required:
______________________________________________________________
Q2)Print House, Inc., produces and sells laser jet printers for $1,400 each. The variable costs of each printer total $1,000 while total annual fixed costs are $300,000. Company’s profit for 2008 is $200,000.
Required:
a) Compute the Company’s break-even point in units and dollars.
b) What is the Company’s margin of safety in units, dollars, and percentage?
c) Compute the Company’s Sales for 2008.
Q1)
contribution margin income statement
| particulars | amount($) | |
| sales revenue | 70000 unitsx15 | 1050000 |
| variable costs:- | 420000 | |
| manufacturing | 230000 | |
| marketing | 90000 | |
| administrative | 100000 | |
| contribution margin | 630000 | |
| fixed costs:- | 450000 | |
| manufacturing | 300000 | |
| marketing | 100000 | |
| administrative | 50000 | |
| operating profit | 180000 |
break even point in units=total fixed costs/contribution per uni=450000/630000/70000=450000/9=50000 units
break even point in dollar sales=total fixed costs/pv ratio=450000/630000/1050000=450000/60%=$750000
margin of safety in units=budgetted sales-break even sales=70000 units-50000=20000 units
if operating income needs increase by 70%,then new operating income=180000+70%=306000, and units sold is 70000,then assume that selling price is x,then
| particulars | amount($) | |
| sales revenue | 70000 units*x | 70000x |
| variable costs(40%) | 28000x | |
| contribution margin | 42000x | |
| fixed costs:- | 450000 | |
| manufacturing | 300000 | |
| marketing | 100000 | |
| administrative | 50000 | |
| operating profit | 306000 |
from the table,42000x-450000=306000 and x=(306000+450000)/42000=$18 ,
hence unit should sell for $18.
if selling price is decreased by 10%,then new selling price=15-10%=%13.5,then
| particulars | amount($) | |
| sales revenue | (70000+10%)x13.5 | 1039500 |
| variable costs(40%) | 415800 | |
| contribution margin | 623700 | |
| fixed costs:- | 450000 | |
| operating profit | 173700 |
from the table,we can see that if price decreased by 10% and sales increased by 10%,the the operating profit is reducing from 180000 to 173700,hence the offer is not acceptable.
if company want to decline price by 10% and retain same operating income,then unit to be sold assume to be x,then
| particulars | amount($) | |
| sales revenue | 13.5*x | 13.5x |
| variable costs(40%) | 5.4x | |
| contribution margin | 8.1x | |
| fixed costs:- | 450000 | |
| operating profit | 180000 |
from the table,8.1x-450000=180000 and x=(180000+450000)/8.1=77778 units to be sold.
Q2)A.break even point in units=fixed costs/contribution per unit,ie 300000/(1400-1000)=750 units
break even point in dollar sales=fixed costs/pv ratio=300000/(1400-1000)/1400= $1050000
B.margin of safety in units=budgetted sales-break even sales in units=1400 units-750 units=650 units
margin of safety in dollar sales=budgetted sales in dollar-break even sales in dollar
ie 1750000-1050000=$700000
c.sales for 2008 is calculated as follows
profit=sale-variable costs-fixed costs,ie let total units sold is x,then
200000=1400*x-1000*x-300000,ie 400x=200000+300000=500000 and x=500000/400=1250 units
so budgetted sales in dollar=1250 unitsx1400=1750000
budgetted sales in dollar calculation
profit=sale-variable costs-fixed costs,ie let total units sold is x,then
200000=1400*x-1000*x-300000,ie 400x=200000+300000=500000 and x=500000/400=1250 units
so budgetted sales in dollar=1250 unitsx1400=1750000