Question

In: Chemistry

Calculate ΔGo at 25oC for the reaction H2 + I2 D 2HI. Starting with 1.0 atm...

Calculate ΔGo at 25oC for the reaction H2 + I2 D 2HI. Starting with 1.0 atm H2 and 1.0 atm I2, What is ΔG when: 0.1%, 1%, 10%, 50%, 90%, 99%, and 99.9% has reacted.

Solutions

Expert Solution

the given reaction is

H2 + I2 ---> 2HI

we know that

dGo = dGo products - dGo reactants

so

dGo = 2 x dGo HI - dGo H2 - dGo I2

dGo = 2 x 1.3 - 0 - 0

dGo = 2.6 kJ

now

we know that

dG = dGo + RT ln Q

consider the given reaction

H2 + I2 ---> 2HI

Q = [HI]^2 / [H2 ] [I2]

1) 0.1 % reacted


[H2] = 1 - 0.001 = 0.999

[I2] = 0.999

[HI] = 2 x 0.001 = 0.002

so

Q = [0.002]^2 / [0.999] [0.999]

Q = 4 x 10-6

now

dG = (2.6 x 1000) + 8.314 x 298 x ln 4 x 10-6

dG = -28.19 kJ

2) 1 % reacted

[H2] = 1 - 0.01 = 0.99

[I2] = 0.99

[HI] = 2 x 0.01 = 0.02

so

Q = [0.02]^2 / [0.99] [0.99]

Q = 4.08 x 10-4

now

dG = (2.6 x 1000) + 8.314 x 298 x ln 4.08 x 10-4

dG = -16.73 kJ


3)   10 % reacted


[H2] = 1 - 0.1 = 0.9

[I2] = 0.9

[HI] = 2 x 0.1 = 0.2

so

Q = [0.2]^2 / [0.9] [0.9]

Q = 0.04938

now

dG = (2.6 x 1000) + 8.314 x 298 x ln 0.04938

dG = -4.85 kJ


4)

50 % reacted


[H2] = 1 - 0.5 = 0.5

[I2] = 0.5

[HI] = 2 x 0.5 = 1

so

Q = [1]^2 / [0.5] [0.5]

Q = 4

now

dG = (2.6 x 1000) + 8.314 x 298 x ln 4

dG = 6.03 kJ


5)

90 % reacted


[H2] = 1 - 0.9 = 0.1

[I2] = 0.1

[HI] = 2 x 0.9= 1.8

so

Q = [1.8]^2 / [0.1] [0.1]

Q = 324

now

dG = (2.6 x 1000) + 8.314 x 298 x ln 324

dG = 16.92 kJ


6)

99 % reacted


[H2] = 1 - 0.99 = 0.01

[I2] = 0.01

[HI] = 2 x 0.99= 1.98

so

Q = [1.98]^2 / [0.01] [0.01]

Q = 39204

now

dG = (2.6 x 1000) + 8.314 x 298 x ln 39204

dG = 28.80 kJ


7)

99.9 % reacted


[H2] = 1 - 0.999 = 0.001

[I2] = 0.001

[HI] = 2 x 0.999 = 1.998

so

Q = [1.998]^2 / [0.001] [0.001]

Q = 4 x 10^6

now

dG = (2.6 x 1000) + 8.314 x 298 x ln 4 x 10^6

dG = 40.26 kJ


Related Solutions

Calculate ΔGo at 25oC for the reaction H2 + I2 D 2HI. Starting with 1.0 atm...
Calculate ΔGo at 25oC for the reaction H2 + I2 D 2HI. Starting with 1.0 atm H2 and 1.0 atm I2, What is ΔG when: 0.1%, 1%, 10%, 50%, 90%, 99%, and 99.9% has reacted.
Calculate ΔGº at 25ºC for the reaction H2 + I2 D 2HI. Starting with 1.0 atm...
Calculate ΔGº at 25ºC for the reaction H2 + I2 D 2HI. Starting with 1.0 atm H2 and 1.0 atm I2, What is ΔG when: 0.1%, 1%, 10%, 50%, 90%, 99%, and 99.9% has reacted.
H2 + I2 yields 2HI At the start of the reaction 1 mole of I2 and...
H2 + I2 yields 2HI At the start of the reaction 1 mole of I2 and 1 mole of H2 are put into a 10 liter container. There is no HI present. At the reaction temperature Keq is 64 What is the equilibrium concentrations for H2, I2 and HI?
For the following reaction: H2(g) + I2(g)<--->2HI(g)     ; Kc=49.5 The beginning concentrations are: H2: 0.10M, I2:...
For the following reaction: H2(g) + I2(g)<--->2HI(g)     ; Kc=49.5 The beginning concentrations are: H2: 0.10M, I2: 0.050M, and HI:0 Assume this reaction is not at equilibrium. When it does reach equilibrium, what will the concentrations be?
The reaction 2HI --> H2 + I2 is second order in [HI] and second order overall....
The reaction 2HI --> H2 + I2 is second order in [HI] and second order overall. The rate constant of the reaction at 700 degrees celsius is 1.57 x 10-5 M-1 s-1. Suppose you have a sample in which the concentration of [HI] is 0.75 M. What was the concentration of HI 8 hours earlier?
For the reaction H2(g) + I2(g) ↔ 2HI the value of the equilibrium constant is 25....
For the reaction H2(g) + I2(g) ↔ 2HI the value of the equilibrium constant is 25. Starting with 1.00mol of each reactant in a 10.L vessel, how many moles of HI will be present at equilibrium?
The gas phase reaction H2 + I2 --> 2HI is second order. Its rate constant at...
The gas phase reaction H2 + I2 --> 2HI is second order. Its rate constant at 400 C is 0.0243 dm3/mol s. Calculate delta H, delta S, delta G and the pre-exponential at this temperature. Assume that delta H is constant over this temperature range.
Consider the gas phase reaction H2 + I2 = 2HI at equilibrium at T= 870 K...
Consider the gas phase reaction H2 + I2 = 2HI at equilibrium at T= 870 K and p = 1 bar. If ∆G˚ (870K, 1 bar) = - 48.96 kJ, determine K, ξ and the equilibrium amounts of H2, I2 and HI (in mol) if the intial composition was n˚(H2) = 0.300 mol, n˚(I2) = 0.400 mol, and n˚(HI) = 0.200 mol
For the system: H2(g) + Cl2(g) ↔ 2HCl(g) ; ΔGo = -190.6 kJ at 25oC. Calculate...
For the system: H2(g) + Cl2(g) ↔ 2HCl(g) ; ΔGo = -190.6 kJ at 25oC. Calculate the equilibrium constant. (be careful of the negative sign) A. 2.6 x 1033 B. 0.0023 C. 3.9 x 10-34
Consider the following reaction: H2(g) + I2(g) ⇌ 2HI(g) At a particular temperature, a reaction mixture...
Consider the following reaction: H2(g) + I2(g) ⇌ 2HI(g) At a particular temperature, a reaction mixture at equilibrium contains pressures of H2 = 0.958 atm, I2 = 0.877 atm, and HI = 0.020 atm. At the same temperature, a second reaction mixture (not at equilibrium) contains pressures of H2 = 0.621 atm, I2 = 0.621 atm, and HI = 0.101 atm. What will be the partial pressure of HI when the second reaction mixture reaches equilibrium? a) 0.0144 atm b)...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT