In: Accounting
Jordan Company sells lamps and other lighting fixtures. The purchasing department manager prepared the following inventory purchases budget. Jordan’s policy is to maintain an ending inventory balance equal to 15 percent of the following month’s cost of goods sold. April’s budgeted cost of goods sold is $76,000. Complete the inventory purchases budget by filling in the missing amounts.
Complete the inventory purchases budget by filling in the missing amounts.
|
b. Cost of goods sold
c. Ending inventory
Solution: Inventory Purchases Budget
January | February | March | |
Budgeted Cost of goods sold | 60,000.00 | 64,000.00 | 70,000.00 |
(+) Desired ending inventory | 9,600.00 | 10,500.00 | 11,400.00 |
Inventory needed | 69,600.00 | 74,500.00 | 81,400.00 |
(-) Beginning inventory | 9,000.00 | 9,600.00 | 10,500.00 |
Required purchases (on account) | 60,600.00 | 64,900.00 | 70,900.00 |
Calculation of Desired ending Inventory for February = 15% of
Budgeted Cost of goods sold for March
= 0.15 * 70000 = $10,500
Calculation of Desired ending Inventory for March = 15% of
Budgeted Cost of goods sold for April
= 0.15 * 76000 = $11,400
Inventory needed = Budgeted Cost of goods sold + Desired ending inventory
For February = 64,000 +10,500 = $74,500
For March = 70,000 + 11,400 = $81,400
Beginning Inventory for February will be the Desired ending inventory for January = $9,600
Beginning Inventory for March will be the Desired ending
inventory for February = $10,500
Required purchases (on account) = Inventory needed - Beginning
inventory
For February = 74,500 - 9,600 = $64,900
For March = 81,400 - 10,500 = $70,900