Question

In: Chemistry

Consider the titration of 100.0 mL of 0.500 M CH3NH2 by 0.250 M HCl. (Kb for...

Consider the titration of 100.0 mL of 0.500 M CH3NH2 by 0.250 M HCl. (Kb for CH3NH2 = 4.4×10-4) Part 1 Calculate the pH after 0.0 mL of HCl added. pH = Part 2 Calculate the pH after 25.0 mL of HCl added. pH = Part 3 Calculate the pH after 80.0 mL of HCl added. pH = Part 4 Calculate the pH at the equivalence point. pH = Part 5 Calculate the pH after 300.0 mL of HCl added. pH = Part 6 At what volume of HCl added, does the pH = 10.64? mL

Solutions

Expert Solution

solution:-

Part (1) when no HCl is added,

CH3NH2 + H2O <------> CH3NH3+ + OH-

I 0.500 0 0

C -X +X +X

0.500 - X X X

4.4 * 10^-4 = (X)^2/(0.500 - X)

X^2 + 0.00044X - 0.00022 = 0

on solving this quadratic equation,

X = 0.0146

[OH-] = 0.0146

pOH = -log(0.0146)

pOH = 1.84

pH = 14 - 1.84 = 12.16 (answer)

Part (2)

moles of CH3NH2 = 0.500 * 0.1ml = 0.0500

moles of HCl = 0.250 * 0.025 = 0.00625

CH3NH2 + H+ <-------> CH3NH3+

I 0.0500 0.00625 0

C -0.00625 -0.00625 +0.00625

E 0.04375 0 0.00625

here we have a weak base and it's conjugate acid, so it's a buffer solution. Handerson equation could be applied for this.

pOH = Pkb + log(salt/base)

from Kb, Pkb = - log(4.4 * 10^-4) = 3.36

so, pOH = 3.36 + log(0.00625/0.04375)

pOH = 3.36 - 0.845

pOH = 2.515

pH = 14 - 2.515 = 11.485 (answer)

Part(3)

moles of CH3NH2 = 0.050

moles of HCl added = 0.250 * 0.08 = 0.020

moles of salt (CH3NH3+) formed = 0.020

excess moles of CH3NH2 = 0.050 - 0.020 = 0.030

Here we again have a buffer solution so Handerson equation could be used.

pOH = 3.36 + log(0.02/0.03)

pOH = 3.36 - 0.176 = 3.184

pH = 14 - 3.184 = 10.816(answer)

Part (4)

at equivalence point moles of acid and base would be in their stoichiometry ratio. (1:1 ratio from balanced equation)

so, 0.050 moles of HCl would be used since we have 0.050 moles pf CH3NH2.

voluem of HCl used = moles/molarity = 0.050/0.250 = 0.2 L = 200 ml

total volume = 100 ml + 200 ml = 300 ml = 0.3L

moles of CH3NH3+ formed = 0.050

molarity of salt = 0.050/0.3 = 0.167M

Hydrolysis of this salt would take place now.

CH3NH3+ + H2O ----> CH3NH2 + H3O+

I 0.167 0 0

C -X +X +X

E 0.167 - X X X

Ka = (X)^2/(0.167 - X)

since ka = kw/kb = 1.0 x 10^-4/(4.4 x 10^-4) = 2.27 x 10^-11

2.27 x 10^-11 = X^2/(0.167-X)

since value of ka is very low so, 0.167 - X could be taken as 0.167

so, 2.27 x 10^-11 = X^2/(0.167)

on solving it, X = 1.95 x 10^-6

[H3O+] = 1.95 x 10^-6

pH = - log(1.95 x 10^-6) = 5.71 (answer)

Part(5)

moles of CH3NH2 = 0.050

moles of HCl added = 0.250 * 0.3 = 0.075

excess moles of HCl = 0.075 - 0.050 = 0.025

total volume = 100 ml + 300 ml = 400 ml = 0.4L

HCl concentration in solution = 0.025/0.4 = 0.0625

pH = - log(0.0625) = 1.20(answer)

Part (6)

we must have a buffer solution when the pH is 10.64

let's say X moles of HCl are added.

then moles of CH3NH3+ formed would = X

and moles of excess CH3NH2 = 0.050 - X

pOH = 14 - 10.64 = 3.36

3.36 = 3.36 + log[X/(0.050-X)

3.36 - 3.36 = log[X/(0.050-X)

0 = log[X/(0.050-X)

10^0 = [X/(0.050-X)

1 = [X/(0.050-X)

0.050 - X = X

0.050 = 2X

X = 0.050/2 = 0.025

so, Moles of HCl added = 0.025

volume of HCl added = moles/molarity = 0.025/0.25 = 0.1L = 100 ml (answer)


Related Solutions

Consider the titration of 100.0 mL of 0.400 M C5H5N by 0.200 M HCl. (Kb for...
Consider the titration of 100.0 mL of 0.400 M C5H5N by 0.200 M HCl. (Kb for C5H5N = 1.7×10-9) Part 1 Calculate the pH after 0.0 mL of HCl added. pH = Part 2 Calculate the pH after 35.0 mL of HCl added. pH = Part 3 Calculate the pH after 75.0 mL of HCl added. pH = Part 4 Calculate the pH at the equivalence point. pH = Part 5 Calculate the pH after 300.0 mL of HCl added....
Consider the titration of 100.0 mL of 0.400 M C5H5N by 0.200 M HCl. (Kb for...
Consider the titration of 100.0 mL of 0.400 M C5H5N by 0.200 M HCl. (Kb for C5H5N = 1.7×10-9) Part 1 Calculate the pH after 0.0 mL of HCl added. pH = Part 2 Calculate the pH after 25.0 mL of HCl added. pH = Part 3 Calculate the pH after 75.0 mL of HCl added. pH = Part 4 Calculate the pH at the equivalence point. pH = Part 5 Calculate the pH after 300.0 mL of HCl added....
Consider the titration of 100.0 mL of 0.400 M HONH2 by 0.200 M HCl. (Kb for...
Consider the titration of 100.0 mL of 0.400 M HONH2 by 0.200 M HCl. (Kb for HONH2 = 1.1×10-8) Part 1 Calculate the pH after 0.0 mL of HCl added. pH = Part 2 Calculate the pH after 40.0 mL of HCl added. pH = Part 3 Calculate the pH after 75.0 mL of HCl added. pH = Part 4 Calculate the pH at the equivalence point. pH = Part 5 Calculate the pH after 300.0 mL of HCl added....
Draw titration curve if titrate 10.00 mL of 0.250 M CH3NH2 with 0.125 M HCl. Also,...
Draw titration curve if titrate 10.00 mL of 0.250 M CH3NH2 with 0.125 M HCl. Also, calculaute pH@ 0.0 mL, 5.00 mL, 10.00 mL, 20.00 mL, 20.50 mL Please explain everything you are doing so I could understand how you solved. Do not write in cursive.
Draw titration curve if titrate 10.00 mL of 0.250 M CH3NH2 with 0.125 M HCl. Also,...
Draw titration curve if titrate 10.00 mL of 0.250 M CH3NH2 with 0.125 M HCl. Also, calculaute pH@ 0.0 mL, 5.00 mL, 10.00 mL, 20.00 mL, 20.50 mL Please explain everything you are doing so I could understand how you solved. Do not write in cursive.
A 100.0 mL sample of 0.100 M methylamine (CH3NH2;Kb=3.7×10−4) is titrated with 0.250 M HNO3. Calculate...
A 100.0 mL sample of 0.100 M methylamine (CH3NH2;Kb=3.7×10−4) is titrated with 0.250 M HNO3. Calculate the pH after the addition of each of the following volumes of acid. Part A: 0.0 mL Part B: 20.0 mL Part C: 40.0 mL Part D: 60.0 mL
12. Consider the titration of 40.0 mL of 0.500 M NH3 with 1.00 M HCl a)...
12. Consider the titration of 40.0 mL of 0.500 M NH3 with 1.00 M HCl a) What is the initial pH of the NH3(aq)? b) What is the pH halfway to the equivalence point? c) What is the volume of HCl needed to reach the equivalence point? d) What is the pH at the equivalence point? e) Sketch the titration curve. Label the point(s) where there is a A) a weak base B) weak acid C) Buffer D) Strong acid...
Consider the titration of 70.0 mL of 0.0300 M CH3NH2 (a weak base; Kb = 0.000440)...
Consider the titration of 70.0 mL of 0.0300 M CH3NH2 (a weak base; Kb = 0.000440) with 0.100 M HNO3. Calculate the pH after the following volumes of titrant have been added: (a) 0.0 mL pH =   (b) 5.3 mL pH =   (c) 10.5 mL pH =   (d) 15.8 mL pH =   (e) 21.0 mL pH =   (f) 27.3 mL pH =  
Consider the titration of 40.00 mL of 0.200 M NH3 with 0.500 M HCl. Calculate pH...
Consider the titration of 40.00 mL of 0.200 M NH3 with 0.500 M HCl. Calculate pH a) initially   b) after addition of 5.00 mL of 0.500 M HCl c) at the half-neutralization point (halfway to equilvalence point) d) after the addition of 10.00 mL of 0.500 M HCl e) at the equivalence point
Calculate the pH in the titration of 20 mL of 0.125 M HCL with 0.250 M...
Calculate the pH in the titration of 20 mL of 0.125 M HCL with 0.250 M NaOH solution after adding 9.60 mL and 10.40 mL of NaOH
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT