In: Physics
A helium balloon ride lifts up passengers in a basket. Assume the density of air is 1.28 kg/m3 and the density of helium in the balloon is 0.18 kg/m3. The radius of the balloon (when filled) is R = 5.4 m. The total mass of the empty balloon and basket is mb = 122 kg and the total volume is Vb = 0.064 m3. Assume the average person that gets into the balloon has a mass mp = 73 kg and volume Vp = 0.079 m3.
1) What is the volume of helium in the balloon when fully inflated?
m3
2) What is the magnitude of the force of gravity on the entire system (but with no people)? Include the mass of the balloon, basket, and helium.
N
3) What is the magnitude of the buoyant force on the entire system (but with no people)? Include the volume of the balloon, basket, and helium.
N
4) What is the magnitude of the force of gravity on each person?
N
5) What is the magnitude of the buoyant force on each person?
N
6) How many FULL people can the balloon lift up? (Your answer must be an integer.)
people
Problem One: volume
================
V = 4/3 pi r^3
V = 1.3333 * 3.141592 * 5.4 ^ 3
V = 657.6 m^3
Problem Two: Force
===============
Mass balloon = 122 kg
Mass Helium = d_Helium * Volume = 0.18 kg/m^3 * 657.6 = 118.3
kg
Total Mass = 240.3 kg
Force = m*g
m = 240.3
g = 9.81
F = m*g
F = 240.3 * 9.81
F =2358.01 N
Problem Three: Buoyant Force
======================
Mass of displaced volume of air. = d * V
d = 1.28 kg/m^3
V = 657.6 m^3
Mass = 1.28 * 492.8
Mass = 841.7 kg
The volume of the basket = 0.079 m^3
The buoyant mass = the volume of air displaced * density
The buoyant mass = 0.079m^3 * 1.28 kg/m^3 = 0.10112 kg
The buoyant mass is the difference between the balloon full of
helium that displaces the air and the helium mass and the basket
mass.
m = 841.7 - 240.3+ 0.10112 = 601.50
The force = 601.5 * 9.81 = 5900.72 N
Problem Four
==========
F person (no buoyancy) = 73 * 9.81 = 716.13 N
Buoyancy on each person = 0.967
With buoyancy = 716.13 - 0.079 * 1.28 * 9.81 =715.13N
the actual force is close enough without the buoyancy, but I gave
you both.
The number of people who could be lifted by the system =
3996.4/705.4 = 5.66 people. In this case you have to round
downward, so you could lift 5 people.