Question

In: Operations Management

Q.2  Toronto Auto Co [TACo], has a parts division that needs 1,000 units of              component CX12 per...

Q.2  Toronto Auto Co [TACo], has a parts division that needs 1,000 units of     

        component CX12 per period in making car parts. It can buy the component for

        $1,250 each  or make them under the following conditions:

              Per Unit               Direct materials                                  $    500

                                            Direct manufacturing labour                  250

                                            Variable manufacturing overhead         300

                                            Fixed manufacturing overhead              250

                                                           Total                                      $1,300

      If TACo buys the components from outside, it can avoid 25% of fixed manu-   

      facturing overhead.  

      

Required: Part I

  1. Show calculations to prove whether TACo should make or buy the

component.  

  1. List additional  non-financial factors the company should use in deciding whether to make or buy the component.   
  2. What are the potential dangers of outsourcing in this situation?

Part II

Additionally, if TACo were to manufacture the part in-house, it can use extra capacity to supply another company that uses the same component.

  1.               What cost information should be used for pricing the extra units?

Solutions

Expert Solution

ANSWER PART I:

Cost computation if the component is made

Direct materials = 500$

Direct manufacturing labour = 250$

Variable Manufacturing Overhead = 300$

---------

Total Variable cost per unit = 1050$

-----------

Total Variable Cost (for 1000 units) = 1050 x 1000 = 1050000$

Total Fixed cost = 250$

Total cost = Total variable cost + Total Fixed cost

= 1050000 + 250

= 1050250 $

Cost per unit = 1050250 / 1000 = 1050.25$

In case the compent is bought,

cost per unit = 1250 $

Additionally, 25 % fixed cost can be avoided which is = 25% of 250 = 62.50 $

Now the cost per unit is = 1250 - 62.50 = 1187.50 $

Even though the fixed cost gets reduced while buying the component, it will be still cheaper to make it (1150.25 < 1187.50). Thus, TACo should make the component itself rather than buying it.

List of Non- Financial Factors to consider while making a "make or buy" decision:

1. The production capacity of the plant in case it plans to make it.

2. Reliability of the supplier.

3. Reliability of the quality of goods provided by the potential supplier.

4. Competitive advantage in the sense that the company do not want to leak its secret component information to the competitors.

5. Whether the company wants to have the process control.

Potential dangers of outsourcing in this situation are as follows:

1. The company will be incurring more expenses as compared to the case where it produces it itself.

2. Higher costs can lead to lower profits.

3. The company may lose its component information secrecy and the secret will be disclosed to the competitors.

4. The supplier may not be reliable.

5. The supplier may not meet the quality standards of TACo and this will eventually degrade its final product.

ANSWER PART II:

In case TACo manufactures the part in-house and supplies the extra capacity to another company, it will need the following cost information for pricing the extra units:

1. The price charged by other companies for that component so that TACo's price is neither too low nor too high.

2. Transportation cost

3. Selling cost

4. Advertising cost ( in case advertising is needed)

5. Cost of variable and fixed factors.

6. The margin of profit needed.


Related Solutions

29. Auto parts limited has an annual production of 90,000 units for a motor component. The...
29. Auto parts limited has an annual production of 90,000 units for a motor component. The component’s cost structure per unit is given below: Materials Rs. 2.70; labour (25% fixed) Rs. 180; Variable Expenses Rs. 90; Fixed Expenses Rs. 135; Total Rs. 675; The purchase manager has an offer from a supplier who is willing to supply the component at Rs. 540. Should the component be purchased? Assuming that the resources now used for the purpose of this components manufacture...
Scenario 14-2 Assume a certain firm is producing Q = 1,000 units of output. At Q...
Scenario 14-2 Assume a certain firm is producing Q = 1,000 units of output. At Q = 1,000, the firm's marginal cost equals $20 and its average total cost equals $25. The firm sells its output for $30 per unit. Refer to Scenario 14-2. To maximize its profit, the firm should a. decrease its output but continue to produce. b. shut down. c. continue to produce 1,000 units. d. increase its output.
Blue Co has two divisions, A and B. Division A makes a component for air conditioning...
Blue Co has two divisions, A and B. Division A makes a component for air conditioning units which it can only sell to Division B. It has no other outlet for sales. Current information relating to Division A is as follows: Marginal cost per unit €100 Transfer price of the component €165 Total production and sales of the component each year 2,200 units Specific fixed costs of Division A per year €10,000 Green Co has offered to sell the component...
Martin Corporation sells component parts for the electronics industry. Martin Corporation currently sells 160,000 units per...
Martin Corporation sells component parts for the electronics industry. Martin Corporation currently sells 160,000 units per year at a price of $6.50 per unit; its variable cost is $4.00 per unit; and fixed costs are $350,000 for the year. Martin is considering expanding into two additional states, which would increase its fixed costs to $570,000 and would increase its variable unit cost to an average of $4.24 per unit. If Martin expands, it expects to sell 250,000 units at $7.10...
The machine produces annual units of 1,000 units. Each unit has sale price of $200 per...
The machine produces annual units of 1,000 units. Each unit has sale price of $200 per unit and cost of $100 per unit. Sale price and cost will increase 3% per year. The tax rate is 25%. If NWCt= 12% * Sale (t+1), what is FCF at year 2? Given the machine is bought at $200,000 with shipping cost of $10,000 and installation cost of $30,000. The machine has economic life of 4 years. Year MACRS 1 33% 2 45%...
Perrin Co has 2 divisions, A and B. Division A has limited skilled labour and is...
Perrin Co has 2 divisions, A and B. Division A has limited skilled labour and is operating at full capacity making product Y. It has been asked to supply a different product, X to Division B. Division B currently sources this product externally for $700 per unit. The same grade of materials and labour is used in both products. The cost card is below : Product Y.X Selling price $600. - materials ($50 per kg) - $200.$150 Labour ($20 per...
Munoz Company has two divisions, A and B. Division A manufactures 6,200 units of product per...
Munoz Company has two divisions, A and B. Division A manufactures 6,200 units of product per month. The cost per unit is calculated as follows. Variable costs $ 7.40 Fixed costs 19.50 Total cost $ 26.90 Division B uses the product created by Division A. No outside market for Division A’s product exists. The fixed costs incurred by Division A are allocated headquarters-level facility-sustaining costs. The manager of Division A suggests that the product be transferred to Division B at...
Ahngram Corp. has 1,000 defective units of a product that cost $2.50 per unit in direct...
Ahngram Corp. has 1,000 defective units of a product that cost $2.50 per unit in direct costs and $6.00 per unit in indirect cost when produced last year. The units can be sold as scrap for $3.50 per unit or reworked at an additional cost of $2.00 and sold at full price of $10.50. The incremental net income (loss) from the choice of reworking the units would be: Multiple Choice $3,500. $0. ($2,000). $8,500. $2,000. Please explain how you get...
A particular single-machine workstation has a capacity of 1,000 units per day and variability is moderate,...
A particular single-machine workstation has a capacity of 1,000 units per day and variability is moderate, such that V = (SCV of arrivals + SCV of effective process time)/2 = 1. Demand is currently 900 units per day. Suppose management has decided that cycle times should be no longer than 1.5 times the average process time. A) What is the current cycle time in multiples of the process time? (i.e. if the current cycle time was 2 times longer than...
Suppose there are 2 countries, Singapore (S) and Cambodia (C). Singapore has 1,000 units of capital...
Suppose there are 2 countries, Singapore (S) and Cambodia (C). Singapore has 1,000 units of capital and 250 units of labor while Cambodia has 300 units of capital and 500 units of labor. Motorcycles (M) are capital intensive and Belts (B) are labor intensive. Assume that the Heckscher-Ohlin (factor proportions) model applies in this case. a. Which country is capital-abundant? _______________ Which is labor-abundant? __________________ b. In autarky, which country will have the higher real returns to capital? _________________ Which...
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT