Question

In: Accounting

Hackel Industries presents you with the following information. Description Date Purchased Cost Salvage Value Life in...

Hackel Industries presents you with the following information.

Description

Date

Purchased

Cost

Salvage Value

Life in Years

Depreciation method

Accumulated Depreciation on 12/31/21

Depreciation for 2022

Machine A

2/1/20

$142,500

$16,000

10

(a)

$41,975

(b)

Machine B

8/1/20

(c)

21,000

5

SL

85,000

(d)

Machine C

7/31/20

75,400

23,500

8

DDB

(e)

(f)

Machine D

10/1/(g)

219,000

69,000

5

SYD

97,500

(h)

Required:

Complete the table.

Solutions

Expert Solution

SOLUTION:

DESCRIPTION DATE PURCHASED COST SALVAGE VALUE LIFE IN YEARS DEPRECIATION METHOD

ACCUMULATED DEPRECIATION ON 12/31/2021

DEPRECIATION FOR 2022

MACHINE A 2/1/2020 $142500 $16000 10 SYD $41975 $18591.67
MACHINE B 8/1/2020 621000 21000 5 SL 85000 120000
MACHINE C 7/31/2020 75400 23500 8 DDB 24740.63 12664.84
MACHINE D 10/1/2019 219000 69000 5 SYD 97500 27500

MACHINE A

sum of the years digits method(SYD)

SYD= 1+2+3+4+5+6+7+8+9+10 = 55

Depreciable amount = cost-salvage value= 142500-16000=$126500

Depreciation expenses for 2020= (10/55)*126500*(11/12)=$21083.33

Depreciation expenses for 2021= (10/55)*126500*(11/12) + (9/55)*126500*(11/12)=$20891.67

accumulated depreciation on 12/31/2021= 21083.33+20891.67= $41975

Depreciation expenses for 2022= (9/55)*126500*(1/12) + (8/55)*126500*(11/12)= $18591.67

MACHINE B

Straight line method(SL)

Accumulated depreciation on 12/31/2021 = (depreciation expense each year)*(no of years from the date of purchase)

85000=(depreciation expenses each year)*(17/24)

depreciation expense each year = 85000*(24/17) = $120000

depreciation expense each year= (cost -salvage value)/useful life

120000=(cost -21000)/5

cost = (120000*5)+21000=$621000

depreciation expense for 2022= $120000*(12/12)=$120000

MACHINE C

double declining balance method(DDB)

SL Depreciation rate = (1/useful life)*100=(1/8)*100=12.5%

DDB Depreciation rate=2*(SL Depreciation rate)= 2*12.5%= 25%

.

year1 year2
begining book value $75400 $67545.83
depreciation expenseaaaa$ $75400*25%*(5/12)=$7854.17 $67545.83*25% * (12/12)=$16886.46
ending book value 75400-7854.17=$67545.83 67545.83-16886.46=$50659.37

accumulated depreciation on 12/31/2021= 7854.17+16886.46=$24740.63

Depreciation expenses for 2022=50659.37*25% * (12/12)= $12664.84

MACHINE D

sum of the years digits method (SYD)

SYD= 1+2+3+4+5= 15

depreciable amount=cost-salvage value= 219000-69000= $150000

year

depreciation expense

2019

(5/15)*150000*(3/12)= $12500

2020 [(5/15)*150000*(9/12)] + [(4/15)*150000*(3/12)]=$47500
2021 [(4/15)*150000*(9/12)] + [(3/15)*150000*(3/12)]=$37500
2022 [(5315)*150000*(9/12)] + [(2/15)*150000*(3/12)]=$27500

Accumulated depreciation on 12/31/2021=12500+47500+37500=$97500

MACHINE D was purchased in the year 2019

Depreciation expense for 2022 = $27500


Related Solutions

Hackel Industries presents you with the following information. Description Date Purchased Cost Salvage Value Life in...
Hackel Industries presents you with the following information. Description Date Purchased Cost Salvage Value Life in Years Depreciation method Accumulated Depreciation on 12/31/21 Depreciation for 2022 Machine A 2/1/20 $142,500 $16,000 10 (a) $41,975 (b) Machine B 8/1/20 (c) 21,000 5 SL 85,000 (d) Machine C 7/31/20 75,400 23,500 8 DDB (e) (f) Machine D 10/1/(g) 219,000 69,000 5 SYD 97,500 (h) Complete the table.
You just purchased a piece of equipment that cost $899,000, has a salvage value of $322,000,...
You just purchased a piece of equipment that cost $899,000, has a salvage value of $322,000, and a useful life of 11 years. How much depreciation can be taken each year using Straight Line Depreciation? How much depreciation can be taken each year using Double Declining Depreciation? How much depreciation can be taken each year using Sum of Years Depreciation? Which approach would potentially provide you with the biggest tax savings in year 11?
Pump A Initial Cost: 7000 Salvage Value:1200 Useful Life:12 Pump B Initial Cost: 5000 Salvage Value:...
Pump A Initial Cost: 7000 Salvage Value:1200 Useful Life:12 Pump B Initial Cost: 5000 Salvage Value: 1000 Useful Life: 6 Two pumps are being considered for purchase. If interest is 9%, which pump should be bought?
AA purchased a van (cost: $50,000, salvage value: $5,000, useful life: 5 years). 1. Under straight-line...
AA purchased a van (cost: $50,000, salvage value: $5,000, useful life: 5 years). 1. Under straight-line method, how much is the book value at the end of 3rd year of its useful life? $18,000 $20,000 $23,000 $27,000 2. Under double-declining balance method, how much is the book value at the end of 5thyear? $2,333 $5,432 $6,221 None of the above 3. Under sum-of-years’ digits method, how much is the accumulated depreciation at the end of 3rd year? 4. Under sum-of-years’...
Units of Production Method The cost of the asset: $300,000.00 The salvage value: $10,000.00 The life...
Units of Production Method The cost of the asset: $300,000.00 The salvage value: $10,000.00 The life of the asset in production units: 11,000 units Calculate the Depreciation per Unit to the nearest dollar, then determine the Book Value at the End of 2,200 units.
Pearl Industries Ltd., a public company, presents you with the following information: (a) Complete the table...
Pearl Industries Ltd., a public company, presents you with the following information: (a) Complete the table for the year ended December 31, 2024. The company depreciates all assets for a half year in the year of acquisition and the year of disposal. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 5,275.) Description Date Purchased Cost Residual Value Life in Years Depreciation Method Accumulated Depreciation to Dec. 31, 2023 Depreciation for 2024 Machine A Dec. 2, 2022 $150,000 $16,000 10 select a...
Cost Salvage Value Useful Life Units of Production MACRS Class Life Asset #1 $        1,400,000 $          ...
Cost Salvage Value Useful Life Units of Production MACRS Class Life Asset #1 $        1,400,000 $           100,500 5 2016                  41,000 5 * Total units of 2017 48,000 output = 2018 26,000 160,000 On january 1st 2016, the company purchased the above asset. Then, calculate the annual depreciation for 2016, 2017, and 2018 assuming they were all purchased June 1st, 2016. Show all of your work.
***This is the only information I am given. **** Week 2 Date Transaction description 9 Purchased...
***This is the only information I am given. **** Week 2 Date Transaction description 9 Purchased 14 Specialist Tennis Raquets from Addax Sports for $232 each, terms net 30. 10 Mick's Sporting Goods paid the full amount owing on their account. Since Mick's Sporting Goods has been a loyal customer from the day the business commenced, a 10% discount was given for this early repayment. 11 Paid the full amount owing to Sports 'R Us, Check No. 873. Payment fell...
Manufacturing equipment has a capital cost of $50,000, salvage value of $5000, and an asset life...
Manufacturing equipment has a capital cost of $50,000, salvage value of $5000, and an asset life of 5 years. Compute the depreciation expense for the first 3 years under (a) accelerated cost recovery and (b) straight line.
Manufacturing equipment has a capital cost of $43,000, salvage value of $3000, and an asset life...
Manufacturing equipment has a capital cost of $43,000, salvage value of $3000, and an asset life of 10 years. Compute the depreciation expense for the first 3 years under (a) accelerated cost recovery and (b) straight line. (Hint: page 142 and 145) (
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT