In: Finance
Pagemaster Enterprises is considering a change from its current capital structure. The company currently has an all-equity capital structure and is considering a capital structure with 35 percent debt. There are currently 10,560 shares outstanding at a price per share of $50. EBIT is expected to remain constant at $60,696. The interest rate on new debt is 5 percent and there are no taxes.
a. |
Rebecca owns $22,000 worth of stock in the company. If the firm has a 100 percent payout, what is her cash flow? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, 32.16.) |
b. | What would her cash flow be under the new capital structure assuming that she keeps all of her shares? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, 32.16.) |
c. | Suppose the company does convert to the new capital structure. Show how Rebecca can maintain her current cash flow. (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, 32.16.) |
a). Value of Company = share outstanding * share price = 10,560 * $50 = $528,000
Rebecca's Cash Flow = Expected EBIT * [Rebecca's Ownership / Value of Company]
= $60,696 * [$22,000 / $528,000] = $60,696 * 0.0417 = $2,529
b). Shares Repurchased = [wD * Value of company] / Share Price
= [0.35 * $528,000] / $50 = $184,800 / $50 = 3,696
Net Income = EBIT - Interest
= $60,696 - [0.35 * $528,000 * 0.05] = $60,696 - $9,240 = $51,456
EPS = Net Income / [Share Outstanding - Shares Repurchased]
= $51,456 / [10,560 - 3,696] = $51,456 / 6,864 = $7.50
Shares Owned by Rebecca = Rebecca's Ownership / Share Price = $22,000 / $50 = 440 shares
Rebecca's Cash Flow = EPS * Shares owned by Rebecca = $7.50 * 440 = $3,298.46
c). She can maintain her current cash flow, by selling X shares and put the money into an account that earns interest at 5%.
Let's assume shares sold be X
Cash Flow = [(Shares Owned - Shares sold) * EPS] + [Interest Rate * Current Price * Shares Sold]
$2,529 = [(440 - X) * $7.50] + [0.05 * $50 * X]
$2,529 = $3,298.46 - [X * $7.50] + [$2.50 * X]
X * $5.00 = $3,298.46 - $2,529
X = $769.46 / $5 = 102.64., or 103 shares