In: Finance
Original DSO = Accounts Receivable / [Annual Sales / 365]
= $16,000 / [$110,000 / 365] = $16,000 / $301.37 = 53.09 days
Original DIO = Accounts Inventory / [COGS / 365]
= $20,000 / [$80,000 / 365] = $20,000 / $219.18 = 91.25 days
Original DPO = Accounts Payable / [COGS / 365]
= $10,000 / [$80,000 / 365] = $10,000 / $219.18 = 45.625 days
Original CCC = Original DSO + Original DIO - Original DPO
= 53.09 + 91.25 - 45.625 = 98.72 days
Revised DSO = Accounts Receivable / [Annual Sales / 365]
= $14,000 / [$110,000 / 365] = $14,000 / $301.37 = 46.45 days
Revised DIO = Accounts Inventory / [COGS / 365]
= $16,000 / [$80,000 / 365] = $16,000 / $219.18 = 73 days
Revised DPO = Accounts Payable / [COGS / 365]
= $12,000 / [$80,000 / 365] = $12,000 / $219.18 = 54.75 days
Revised CCC = Revised DSO + Revised DIO - Revised DPO
= 46.45 + 73 - 54.75 = 64.71 days
Decline in CCC = Original DSO - Revised DSO = 98.72 - 64.71 = 34.01 days